Čtvrtek 25/12/2014

IvČRN a Pro-Vlast na demonstraci proti přijetí syrských utečenců.

Ve čtvrtek 18. 12. Proběhla před úřadem vlády demonstrace za přijetí syrských uprchlíků, kterou svolalo Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR. Hlavním sdělením demonstrace byla žádost vládě, aby „natrvalo přesídlila alespoň 15 nemocných syrských dětí včetně jejich příbuzných do ČR“. Tento požadavek vyvolal bouřlivou nevoli na facebookových stránkách Islám v ČR nechceme, která se stala v posledních letech vlajkovou lodí české islamofobie.

Stránka má v současné době něco přes 90.000 příznivců, přičemž zbruba 30.000 přibylo během posledního půl roku, což dodalo adminům stránky sebevědomí a vedlo k několika veřejným vystoupením (a také zájmu MVČR, který IvČRN zařadil mezi subjekty, kterým se věnuje ve své každoroční zprávě o extremismu. Islamofobie je dnes tématem, které umožňuje resuscitovat zacházející neonacistická či neofašistická sdružení, a proto jsme byli zvědavi, jestli tuto příležitost využijí. Můžeme říci, že jsme nebyli překvapeni.

 

Demonstrace
Na demonstraci pro Syrské děti se nakonec sešlo asi 300 lidí, proti kterým se postavilo asi 50-60 lidí z IvČRN. Jejich počet ovšem ještě narostl o 12 stoupenců projektu Pro-Vlast, kteří chvliku po zahájení akce dorazili na místo s transparentem „Ne imigraci“, se zapálenými ohni a v maskách. Po prvním zásahu policie byli ovšem nuceni masky sundat a objevilo se několik známých tváří, včetně Jana „Karlose“ Králíka nebo Tadeáše Svobody. Po sundání masek pak celá skupina aktivistů zůstává v demonstraci IvČRN, přičemž její organizátoři nejeví žádné známky toho, že by jim přítomnost lidí z Pro-Vlast byla jakkoli nepříjemná, nebo že by jim vadil způsob jejich prezentace. Pokud tedy demonstranté za syrské děti skandovali „náckové táhněte“, bylo to minimálně v těchto případech zcela na místě.

Pro-Vlast před akcí. V modré budně s kapucí Jan "Karlos" Králík, fotí Tadeáš Svoboda.

Nástup Pro-Vlast.

Demonstrace bez většího vzrušení dále probíhala až do okamžiku, kdy chvíli před pátou většina členů IvČRN odešla zpátky na Malostranskou. Při odchodu však někdo z této skupiny háže na zem vedle demonstrantů dýmovnici, kterou policie po chvilce odkopne stranou. Na místě zůstává stát ještě řada lidí, těžko říct, jestli tajní, čumilové, novináři, nebo příznivci IvČRN. Po chvilce odchází skupina 7 členů Pro-Vlast, která si pro ukrácení dlouhé chvíle kope odhozenou dýmovnicí a běhá za ní i do vozovky. To sleduje policie a vyráží za nimi. Následuje hra na babu, která končí zadržením dvou členů Pro-Vlast. Když police jednoho z nich odvádí kolem zbylé pětice jeho kamarádů, „nenápadně“ k nim odhazuje svou tašku, což policie nijak neřeší.
Zbytek skupinky Pro-Vlast pak ještě chvilku pendluje mezi místem demonstrace a Malostranskou, zatímco členové IvČRN jdou zapít celou akci do do restauarce "Residence Trinidad" na Klárově.

Video z celé akce je možné vidět zde:

Králík, Svoboda a Pro-Vlast
V reportáži z akce padla jména dvou neonacistů, kteří přišli v hloučku aktivistů Pro-Vlast. O Janu Králíkovi jsme již psali zde. Jde o jednoho ze dvou českých neonacistů, kteří odjeli podporovat Pravý sektor na Ukrajinu v době Majdanského povstání. Tento aktivní neonacista z okruhu Lukáše Roda dlouhodobě patří k chuligánům Slavie. Tadeáše „Dalimila“ Svobodu jsme již dříve zmiňovali v našich článcích zde a zde. Svoboda je bývalý člen Autonomních nacionalistů, který se po jejich faktickém rozpadu začal realizovat pod hlavičkou Pro-Vlast. V hloučku Pro-Vlast byly ale i další zajímavé osoby. Vidět byla nepřirozeně nafouknutná postava severočeského nácka Martina Tučka, o kterém jsme psali v souvislosti s neonacistickou značkou White Rex. Objevil se i mladý sparťanský nazi straight edge chuligán Michal "Souky" Souček, který se pohybuje také především v prostředí bývalých Autonomních nacionalistů.

Pro-Vlast je, podobně jako Generace identity, další pokus bývalých nacionalistických autonomů o projekt, který by na sebe nabalil širší masy. Tento pokus je o něco srozumitelnější pro širší veřejnost a tak malinko úspěšnější než Generace identity. I zde ale mezi příznivci najdeme řadu klasických neonacistů, kteří pro veřejné vystupování obrousili hrany. Mezi nejaktivnější osoby okolo Pro-Vlast patří kromě Tadeáše Svobody například chuligán a bývalý člen AN Kutnohorsko Václav Flegr. Další aktivní příznivce má Pro-Vlast například v Ostravě, Znojmě, České Lípě nebo v Čáslavi. Na severu čech se do letákových miniakcí zapojili i David Magda s Adamem Berčíkem . Vzhledem k tomu, že Berčík patří ke známým názorovým přelétavcům, nemůžeme se ani podivovat nad tím, že se účastní i aktivit Generace identity, která má s Pro-Vlast mírně řečeno konkurenční vztah. Ten se projevuje třeba vášnivými internetovými hádkami o tom, kdo komu ukradl motiv samolepky, kdo uctívá „tatíčka Masaříka“ a kdo se od čeho naoko distancuje.

Kdo se od čeho distancuje je poměrně zajímavá otázka, zejména vzhledem k tomu, že na místě demonstrace zůstal po Pro-Vlast obal od pyrotechniky ve kterém byly srolovány nálepky „Fuck Antifa“ a „Whte Boys“ doplněné keltským křížem. Jak se zdá, zvyk je prostě železná košile, bez ohledu na proklamované „vlastenectví“.

Nálepky z místa demonstrace.

Dohry
Mnohem zajímavější (a také zábavnější), než samotná demonstrace, byly tanečky, které předvedly všichni jmenovaní po celé akci.
Začněme samotnou IvČRN. Ta o celé akci ještě ten den napsala oslavnou reportáž, ve které uvedla, že síly obou táborů byly vyrovnané, čímž nás na chvíli vrátila do období , kdy bylo běžnou praxí neonacistických serverů nadsazovat čísla vlastních demonstrantů a snižovat čísla protistrany. Dodejme ovšem, že v té době ještě nebyly rozšířeny mobily s fotografickým aparátem a bylo tak o něco složitější dokázat, kdo se mýlí, resp. kdo lže a snaží se manipulovat. V tomto případě se lze podívat na přiložené fotky, aby bylo jasné, jaká byla realita.

Reportáž z demonstrace od IvČRN
Sešli jsme se půl hodiny před akcí u metra Malostranská. Skupina byla už z dálky poznat podle výrazných transparentů na podporu české vlády, efektivní pomoci na místě a řešení která jsou dlouhodobě udržitelná, nikoliv nátlaková. Na místě nás překvapil malý počet proimigračních účastníků, zpočátku byl stav tak 60 na 60. Ovšem na transparenty jsme byli jasnými vítězi my a ovládli jsme prostor před Vládou i strategické místo naproti přes ulici.
Na to, že událost organizovalo přes 11 neziskovek (http://www.konsorcium-nno.cz/o-nas.html ) a pozvaných měli cca 3800 lidí, výsledek maximálně cca 100 účastníků není nic moc. Nejspíš si je víc lidí vědomo, že téma je příliš závažné na to, aby se řešilo nějakým citovým vydíráním místo seriózní debaty s občany. A že tato charita s sebou může přinést i rizika. Potěšilo. Projela kolona aut s majáčky, prý snad projížděl právě prezident. Možná se přišel také podívat.
Najednou se objevila zásahová jednotka policie. Z ulice za našimi zády vyběhla jednotka maskovaných smrtihlavů se světlicemi a s transparentem hnutí pro-vlast. Něco provolávali a vypadali celkem děsivě do chvíle než si je rozebrala policejní jednotka. Naše demonstranty k nim naštěstí nepřiřadila. Dost však trvala na rozdělení proti a proimigračních účastníků přes silnici, aby nemohlo dojít k vyprovokování konfliktu.
Proběhlo vzájemné focení protistran, dokumentace novináři a Českou televizí – podívejte se na Události, třeba to tam opravdu zařadili. Po pár dojemných proslovech, které nebyly díky slabému ozvučení slyšet, a zazpívání Hutkovy revoluční hitovky Náměšť se demonstrace myšlenkově vyčerpala a účastníci dali průchod svému mírumilovnému sluníčkovému Já skandováním hesel a nadávkami na naši adresu. Ve chvíli, kdy na „naše“, kteří drželi transparenty na podporu vlády začali křičet „NÁCKOVÉ“ , atmosféra značně zhoustla. Nikdo se nenechá nespravedlivě urážet a odpovědi byly často vtipné. Zkuste si přiřadit, která strana je autorem…
„Podporujem vládu“
„Vláda fuj“
„Kde máte burky?“
„Lidská práva pro všechny“ … tady nevíte? No ano, sluníčkářský pokřik přejali naši a tím protistranu na chvíli úplně odrovnali. Ano, zrovna islám je ideologie, která lidská práva upírá dlouhému seznamu lidí…
Emoce houstly, zásahovka byla v pohotovosti. Vzhledem k tomu, že už multikulti s žádným vtipným heslem nepřišli a poměřování pinďourů je zábava pro pubescenty, popřáli jsme policistům příjemný zbytek služby a rozešli se. Podstatná část do hospůdky a pokud neodešli, jsou tam ještě teď.
V Událostech ČT právě běží info o akci - prý asi 300 lidí "protestovalo proti rozhodnutí vlády nepřijmout 15 dětí s rodinami". Na pozadí záběry sluníčkového kotle kterak zpívá "krásná je zem, šplouchá na ní voda..." O tom že polovina byla proti - ani slovo, ani obrázek. Připomíná vám to taky něco?

Sraz IvČRN před akcí.

IvČRN bez členů Pro-Vlast.

Ještě z jiného úhlu.

 

Několik momentek z demonstrace na podporu přijetí syrských uprchlíků.

Druhým vtipným momentem reportu byla pasáž, kde se psalo: „Vzhledem k tomu, že už multikulti s žádným vtipným heslem nepřišli a poměřování pinďourů je zábava pro pubescenty, popřáli jsme policistům příjemný zbytek služby a rozešli se.“ Z přiložené ikonografiky vyplývá, že co se „poměřování pinďourů“ týká, rozhodně se jim IvČRN nebrání.

Poměřování pinďourů podle IvČRN.

 

Obdobně zábavná byla také úporná snaha všech zůčastněných, distancovat se od hozené dýmovnice, která podle mínění IvČRN celou akci devalvovala. Proto z tohoto aktu obvinily Pro-Vlast. Ti se ovšem bránili tím, že jejich 12 členů to nebylo, zatímco ví přesně, že to hodil někdo z IvČRN a mají dokonce důkazy. Protože se ale současně nechtěly obě skupiny příliš rozhádat (přece jen je boj proti světovému islámstvu příliš důležitý), dohodly se vzájemně obě strany ke spokojenosti všech, že dýmovnice byla nepochybně vhozena někým ze „sluníčkářů“, aby tím byla zdiskreditována jinak pokoná demonstrace IvČRN. Debatu je možno dohledat na FB Pro-Vlast.

Poměrně zajímavý byl i moment, kdy se lidé z IvČRN smáli tomu, že jsou obviňováni z toho, že měli sfouknout svíčky zapálené na paměť mrtvých v Syrském konfliktu. Když zjistili, že nejde o výmysl „sluníčkářů“, jak původně tvrdili, opět použili stejný trik jako prve a obvinili z toho Pro- Vlast. Ta jim ale popravdě poměrně nahrála, protože se tímto činem na svém facebooku pochlubila. Překvapením večer pak bylo, když se ukázalo, že sfouknutí svíček za mrtvé nemá na svědomí ani IvČRN, ale ani Pro-Vlast, ale Michal Klusáček z ČSNS.

Na svíčky musí být přísnost.

Konečně posledním momentem, který se stává evergreenem v islamofobních skupinách, bylo častování svých odpůrců označením „náckové“, případně anarchofašisté, když se mluvilo o Iniciativě Ne Rasismu. Už jsme si zvykli na to, že antifašisté bývají označováni různě. Od neonacistů slýcháme obvykle označení „židobolševici“, Od DSSS „anarchofeťáci“ a nyní tedy přibylo ještě „anarchofašisté“ od islamofobů. Těšíme se, až nám bude někdo nadávat do „anarchokapitalistů“, tím se kruh definitivně uzavře.

Je ale pravda, že zejména od lidí z židovského prostředí, kteří se akce IvČRN účastnili, působí termín „náckové“ pro antifašisty poněkud úsměvně. Zejména, pokud současně stojí bok po boku se skutečnými neonacisty. Ostatně i současná Pro-Vlast razí heslo „Evropa evropanům, Asie asiatům, Afrika afričanům“. Bylo by zajímavé zeptat se jich, kam se v této rovnici vejdou židé.