Čtvrtek 1/12/2011

Imperium, Gabreta a zrada ideálů

Sedmého listopadu vyšel na webu kampaně Good Night White Pride článek o koncertu, pořádaném v Českých Budějovicích Tomášem "Duchinem" Ducháčkem, který se po peripetiích s pořádáním kontroverzních Oi!/RAC koncertů v Praze a na severovýchodě Čech přestěhoval právě do Českých Budějovic. O Duchinovi jsme psali poprvé v souvislosti s později zrušeným koncertem německé nazipunkové partičky Punkfront. Článek o připravovaném českobudějovickém koncertu vyvolal v žánrově jasně vymezených scénách zajímavou debatu a pozvaným kapelám poskytl možnost vyjádřit se k tomu, s kým je pro ně ještě korektní hrát na jednom pódiu, a kdo už je za hranicí únosnosti. V následujícím článku se podíváme nejen na proběhlý koncert a na složení jeho návštěvníků, ale pokusíme se do českého jazyka přeložit i pomyslný názorový veletoč členů kapely Gabreta, tedy bývalých členů jedné z nejpopulárnějších českých White Power kapel, Imperium. Tu jsme mohli v nedávné minulosti vídat na neonacistických akcích, jak oslavuje narození Adolfa Hitlera, Rahowu a národní socialismus, dnes ovšem na koncertech svými texty oslavuje československé letce, bojující za druhé světové války v Británii proti nacistickým agresorům.

Rozruch před koncertem

Tomáši Ducháčkovi se při pořádání koncertů stále častěji stává, že pozvané kapely nepřipraví na možné názorové rozdíly mezi jednotlivými účinkujícími, kterých si je navíc sám velmi dobře vědom. Přesně to se stalo i v případě jeho posledního koncertu v Českých Buďejovicích, kde, jak se zdá, našel vhodné kumpány pro pořádání svých RAC koncertů v podobě členů kapely Gabreta, kteří mají na jihu Čech své dlouhodobé zázemí. Jednou z takto "s realitou neseznámených" kapel byla i slovenská Oi! kapela Ani Krok Späť!, která poté, co se dozvěděla o složení kapely Gabreta, odřekla na Duchinově koncertu účast.

Ani krok spat

V reakci na možné neonacistické složení kapely Gabreta a pozadí jejího vzniku se Kamil Víta, bývalý kytarista a jeden ze zakládajících členů skupiny Imperium, vyjádřil následovně:

Imperium

Článek na webu GNWP sice hovoří jasně, přesto je pro pochopení názorového veletoče členů takřka nejradikálnější a nejaktivnější české White Power kapely ne-li rovnou o sto osmdesát, tak minimálně o devadesát stupňů potřeba představit a podrobněji popsat prostředí, ze kterého kapela vzešla, a její vazby na struktury Národního odporu.

Kapela Imperium se do širšího povědomí dostala v roce 2004, kdy světlo světa spatřilo její debutové CD s názvem Nelze zapomenout. Přestože kapela ve skutečnosti hraje jakýsi mix metalcore s klávesy a blackmetalovými prvky, je stejně jako mnoho žánrově podobných označována v neonacistických kruzích jako RAC (rock proti komunismu - dnes již náckové RAC neberou jako vyloženě hudební, ale spíše názorový proud). Hned od počátku se začíná pravidelně účastnit White Power koncertů nejen v ČR, ale s postupem času stále častěji i v zahraničí. Samotné CD Nelze zapomenout dává jednoznačně na srozuměnou, kterým směrem míří sympatie kapely. Na CD si můžeme poslechnout celkem sedm nahrávek a outro s naprosto jednoznačným charakterem - podporou Národního odporu, kdy si v písni National resistance (Národní odpor) můžeme vyslechnout následujícíc pasáž: "...Revír svůj znáš, spousty obětí tam máš... Bezcitný, nemilosrdný, takový musíš být. Radikální, brutální myšlenky mít. National, national resistance... Chtěj to, co patří nám, krev a půda...". Text této písně je v bookletu podložen fotografií členů Imperia, kteří byli součástí aktivistické buňky Národního odporu Jih, před kamenným obchodem Respect style v Českých Budějovicích, spolu s dalšími kumpány z NO Jih.
Další písně debutového CD se věnovaly boji proti politickým oponentům, konkrétně v případě písně Anti-reds a Your land is beautiful proti komunistům. Píseň Nelze zapomenout zase zdůrazňovala boj za svůj rod a původ. V písních Zabíjej a Hodný pán, které se staly v případě CD Nelze zapomenout mediálně nejvíce známými, jsme se mohli v prvním případě doslechnout následující: "...Svastika místo srdce, v mysli nenávist. Láska se z tebe vytrácí, cítíš bolest, nemáš sílu jít dál...Vše ti vzali, tak běž a zabíjej! Odpovědnost žádná, tak běž a zabíjej! Nemáš na výběr, tak běž a zabíjej!...". V písni Hodný pán zde: 

se jedná o rádoby provokativní text oslavující Národní odpor a Adolfa Hitlera, to vše je pak zaobaleno do předělávky fotbalového chorálu z dílny ostravského Baníku. V bookletu je tento text pochopitelně vynechán a v případě textu písně Zabíjej je zmínka o svastice místo srdce decentně upravena.
Nejen, že sami členové kapely Imperium byli členy Národního odporu v jižních Čechách a na svém debutovém CD vyjadřují podporu Národnímu odporu hned v několika písních. Samotné CD dokonce věnovali úzkému okruhu svých přátel z Národního odporu České Budějovice, NO Praha, NO Brno a JKG, dále kapelám Conflict 88, slovenským Before the War a několika málo jednotlivcům.

Zpěvák kapely Imperium Michal Moravec v triku Skrewdriver na debutovém CD kapely Imperium vedle upraveného textu písně Zabíjej

Členové kapely Imperium s dalšími členy Národního odporu České Budějovice, který se později přetransformoval na NO Jih, pózují v bookletu stejné nahrávky před kameným obchodem Respect style v Českých Budějovicích. Kamil Víta dokazuje, že přezdívku malej Kamil nedostal náhodou...

Narodni Odpor Budweiss

 

Členové Imperium jako aktivisté NO

Přesto, že hudba kapely Imperium nebyla to pravé, co by na britské WP/RAC scéně odkojená elita Národního odporu Praha vyhledávala, získala si kapela její přízeň. Imperiu se povedlo vloudit do jejich přízně nejen díky dlouhodobým kontaktům ještě z dob fungování organizace Blood and Honour, ale i díky svému aktivistickému nasazení. Nemalý vliv na růst kapely měl také modernistický proud v rámci NO Praha, zastoupený například Lukášem Rodem nebo Martinem Fraňkem, který otevíral cestu mnoha různým hudebním žánrům.
V roce 2002 svolává Národní odpor do Brna první z řady masově propagovaných prvomájových demonstrací. Již na této akci jsme mohli zaznamenat solidní podporu jihočeských aktivistů z buňky NO. Následující rok nechává, co se týče aktivismu, členy NO Jih poměrně chladnými. Oproti předchozímu roku jihočeští náckové masově nepodpoří ani pražskou demonstraci Národně sociálního bloku 1. května, ani antifašisty úspěšně narušený pokus o pochod židovským městem rovněž v Praze a ani velkou mobilizaci do německého Wunsiedelu k hrobu Rudolfa Hesse. Stejně neviditelní jsou aktivisté NO Jih i v roce 2004. Zdá se, že aktivisté jihočeské NO se pohybovali někde mezi neschopností shodnout se na podpoře některé z konkrétních demonstrací a striktní podporou akcí Národního odporu, kterých v letech 2003 a 2004 příliš nebylo.
Zlom přichází s rokem 2005, kdy dochází k další velké mobilizaci na 1. máje, tentokrát opětovně do Brna. Aktivisté NO Jih se na demonstraci vydávají pronajatým autobusem, doplněni o aktivisty budoucí jihočeské sekce White Justice ze Soběslavi a Tábora. Stejné schéma se pak na prvního máje opakuje každoročně, včetně policií rozehnané demonstrace 1. května 2007, až do roku 2008, kdy se prvomájová demonstrace Národního odporu už konala pod záštitou Dělnické strany.
Jak doložíme na následujícíh fotografiích, demonstrací se opakovaně účastnili i členové kapely Imperium, potažmo Gabreta, a to vždy jako členové NO Jih. Co se týká dvou zlomových let pro neonacistickou scénu, od 1. května 2008 přes rasistické demonstrace v Janově a Přerově až po zatýkání v rámci akce POWER, kterému se, jak uvidíme v pokračování článku, nevyhnuli ani členové kapely Imperium, omezuje se podpora ze strany NO Jih, s vyjímkou druhé janovské demonstrace, na podporu mladších aktivistů, vždy v řádech několika automobilových posádek.

1. máj 2005 a aktivisté NO Jih v Brně

Brno 2005

1. máj 2006 v Praze a členové kapely Imperium pod prapory Národního odporu. Zpěvák kapely Imperium Michal Moravec v čele demonstrace...

Praha 2006

...člen kapel Imperium a Gabreta, klávesista Martin Mikšátko (na fotce druhé v triku BaH Maďarsko) a baskytarista Gabrety Kamil Čech na stejné demonstraci (na druhé fotce s mladšími členy NO Jih v českobudějovickém obchodě Respect style).

Blood and Honour supporter - klávesák

1. máj 2007 v Brně a člen kapel Imperium a Gabreta Kamil Víta s vlajkou v barvách Schwarz-Weiß-Rot. Na fotce druhé jako sólista vystupující na demonstraci na prvomájové akci Národního podporu v Praze, která již proběhla pod záštitou DS.

DSSS

Stejná demonstrace v roce 2008 a Kamil Čech (vlevo dole) z Gabrety v obklopení kamarádů z NO Jih a White Justice.

1. Máj 2008

 

Imperium na výsluní české WP scény, koncertování v zahraničí

Kapela Imperium se po svém debutovém CD katapultovala, i díky podpoře aktivistů NO a jejich zahraničních kontaktů, do pozice vyhledávané kapely s veskrze pozitivními ohlasy na její vystoupení. Kapela hojně využívala nabídek koncertů, a tak jsme jí mohli během let 2004 - 2009 vidět na mnoha tuzemských i zahraničních vystoupeních. Mezi tuzemská vystoupení můžeme zařadit například koncert v Praze, speciálně pořádaný pro Národní odpor Praha, ze kterého uniklo několik fotografií a který kapela využila ke křestu svého debutového CD.
Například?
22. května 2004 s anglickými Chinford Attack (kapela bývalého kytaristy legendárních No Remorse), děčínským Ortelem, A.V.E. Band a Ecce Mors;
16. října 2004 s kapelami Blizzard, Conflict 88 a dvěma kapelami z Německa;
20. listopadu 2004 v Turnově u Mladé Boleslavi s kapelami Blackshirts (Anglie), Odessa (Německo), Abolition (Německo) a českými Ecce Mors;
28. prosince 2004 koncert v Budějovicích, kde Imperium vystoupilo s legendární kanadskou WP kapelou Vinland Warriors;
2. dubna 2005 se měl konat v okolí Hradce Králové koncert kapely Imperium společně s britsko-polským projektem White Fist, Titkolt Ellenallas (Maďarsko) a Before the War ze Slovenska;
koncert v Olomouci v červenci roku 2005, pořádaný aktivisty NO Olomouc ve spolupráci s lokální neonacistickou partou Olmützer Krieger Gang, kde si Imperium zahrálo se slovenskými kapelami Projekt Vandal a Patriot a českými Adler a BBR;
koncert v prosinci 2006, kde se Imperium na domácí půdě v Českých Budějovicích představilo s RAC legendou, zpěvákem Kenem McLellanem a jeho sólovým projektem, a kde nakonec došlo k rozpuštění koncertu ze strany policie a následnému zadržení několika členů kapely Imperium;
20. prosince roku 2008 si kapela zahrála s kapelami Racial purity, Prioritat 18 a znovusestavenou kapelou Útok. Imperium odehrálo celý koncert ve slunečních brýlích a kapucích kvůli velkému počtu policistů v okolí koncertu.
Jedny z posledních koncertů před raziemi v roce 2009, na kterých vystoupila i kapela Imperium, byly:
v únoru 2009 jeden brněnský koncert, kde si s Imperiem zahrála kapela Útok;
další koncert připravovali aktivisté tehdejší plzeňské pobočky Autonomních nacionalistů 7. března 2009 v Chrástu u Plzně a mezi pozvanými kapelami byli kromě Imperia opět čeští Útok, Nomisterion, Ecce Mors a Right way.
Vrcholem kariéry byla vystoupení kapely na mezinárodní scéně, na akcích maďarských Blood and Honour, na výročí Srbské Blood and Honour Combat 18 a na populárním festivalu v italském Venettu.
Účast na zahraničních koncertech se neobešla bez předešlého lobbování přátel kapely u organizátorů. Pokud ale vezmeme v úvahu, že srbské výročí BaH C18 de fakto pořádal Dragan Petrovič, tedy Srb, který dlouhodobě žije v Praze, a to, že v Maďarsku za Imperium lobovala dnes již bývalá manželka Luďka Hlinky, čechoruska, později provdaná do Maďarska, faktická šéfka mezinárodní ženské organizace WAU (Women for Aryan Unity) Janina Hlinková, je jasné, že spíše než kvalita kapely rozhodovalo o angažmá Impéria spíše široké spektrum přátel s vlivem na neonacistickou scénu.

Kapela Imperium ve staré sestavě na akci Národního odporu Praha, kde pokřtila svoje debutové CD.

Imperium stará sestava

A kapela Imperium na dalším koncertě v Čechách, v nové sestavě a pod zástavou Blood and Honour.

BaH

Dvě z několika zahraničních pozvánek na festivaly, kde se spolu s dalšími kapelami z Čech a Slovenska představila i kapela Imperium. Oba uvedené festivaly byly pořádané pod hlavičkou Blood and Honour. Jednou v podobě ukrajinské odnože, která slíbila použít výtěžek z koncertu na podporu stíhaných neonacistů, a jednou pod vlajkou srbské Combat 18 při příležitosti výročí narození Adolfa Hitlera.

Konciky

Zajímavé je, že se kapela Imperium, stejně jako několik dalších českých nebo slovenských WP kapel, setkala na některých ze svých zahraničních vystoupení s vyhroceným šovinismem. S kapelou Ecce Mors odmítli například na jednom z jejích německých koncertů stát na jednom pódiu některé německé kapely, Ecce Mors nakonec vůbec nevystoupili a navíc byli někteří z členů kapely německými nácky napadeni. Slovenské kapely, často hrající na maďarských BaH akcích, se často setkávali s tím, že polovina sálu, tvořená pochopitelně převážně maďarskými nácky, odcházela při jejich vystoupení ze sálu. Také Imperium se v Maďarsku setkalo s jistým druhem šovinismu, kdy až přítomnost Janiny Hlinkové a jejích přátel zabránila napadení členů kapely. Na vystoupení kapely nicméně neměl samotný incident před koncertem vliv a Imperium, jak dokazují následující fotografie, byli nakonec většinou přítomných celkem vřele přijati.

Členové kapely pod zástavou Blood and Honour Maďarsko se členy stejné organizace.

BaH Madarsko

Kamil Víta, člen kapely Imperium a dnes kapely Gabreta, pózuje na fotografii zcela vlevo na náměstí v Budapešti v roce 2008 s elitou Národního odporu během akce Day of Honour, při které si evropští neonacisté každoročně připomínají obranu maďarské metropole jednotkami SS před postupující Rudou armádou.

Vylet

Fotografie z italského festivalu ve Venettu. Vlevo Kamil Víta na pódiu festivalu, vpravo Michal Moravec, zpěvák kapely s aktivisty NO Praha a členy legendární americké neonacistké kapely Bully Boys. Pokud se dnes Kamil Víta dušuje, že "nikdy nehajloval", je třeba říci, že v tričku NSDAP (nebo přesněji coNSDAPle) ani hajlovat nemusel...

Venetto

 

Elite brotherhood

V polovině roku 2006 se na české kamarády z NO Praha obracejí členové ruské, dnes již legendární, WP kapely Kolovrat s nápadem na natočení hudebního splitu, jehož výtěžek by se mohl použít na financování aktivit spjatých s POW - aktivitami na podporu stíhaných neonacistů. Iniciativu členů Kolovrat je v tomto směru nutné vysvětlovat jinak, než jako pouhou zálibu v české WP hudební scéně.
V roce 2004 totiž zorganizovali aktivisté NO Praha řádku úspěšných koncertů mezinárodně uznávaných neonacistických kapel. Mezi nimi i několik koncertů zmíněné ruské kapely Kolovrat. Po jednom z takových koncertů byl v roce 2004 před odletem z ruzyňského letiště zadržen zpěvák kapely, u kterého bylo nalezeno značné množství materiálů s neonacistickou tématikou. Ve spojitosti s tímto nálezem a předešlým účinkováním zadrženého Denise Gerasimova na koncertech Národního odporu v ČR byl Gerasimov poslán do vyšetřovací vazby, v níž strávil celkem čtrnáct měsíců. Během této doby si ho doslova adoptovali aktivisté Národního odporu v čele s tehdy vlivným členem NO Zdeňkem Švamberkem. Aktivisté NO dělali vše proto aby svému ruskému kamarádovi jeho pobyt ve vazbě co nejvíce zpříjemnili. Mezi některými z nich vzniklo přátelství, které trvá až do dnešních dnů, a právě zde je potřeba hledat důvody natočení zmíněného splitu.
Nahrávka nakonec vyšla až v roce 2009, a to v následujícím složení čtyř kapel po čtyřech písních. Za českou WP scénu kapela Imperium a Attack/Útok, za polskou scénu kapela kytaristy z Honor, October 15 a zmíněný Kolovrat, který mimo své čtyři písně dodal ještě jednu, kterou celou věnoval Národnímu odporu zde:

Čtyři písně, která nahrála na zmíněný split kapela Imperium, si na radikalitě v ničem nezadaly s ostatními kapelami. Písně Fízl, Spoután řetězy, Makak a Vyber si jsou všechny k dispozici na youtube a jejich poselství se tentokrát celé soustředí na Rahowu - Svatou rasovou válku. Písně si lze vyslechnout zde, zde, zde nebo např. zde.

Obal zmíněného benefičního CD z dílny členů kapely Kolovrat

Nazi Kolovrat

 

Nová formace, nové CD, první problémy se zákonem

V roce 2007 vydává Imperium v nové sestavě druhé CD s názvem Triumph of the will. Už samotný název a letmý pohled na obal nenechá nikoho na pochybách, s jakým obsahem se uvnitř bookletu a při poslechu setkáme. Obal skýtá pohled na tři vlajky - nacistickou vlajku Kriegsmarine, klasický Schwarz-Weiß-Rot prapor využívaný neonacisty po celém světe a červenobílý prapor s českým lvem, který později ve velkém vyráběli kladenští Autonomní nacionalisté. Na obalu pak najdeme celou řadu jednoznačných odkazů jako nacistické orlice (ale pouze s odtsraněným hákovým křížem), historickou pozvánku na sjezd NSDAP do Českých Budějovic v roce 1939, odkazy na Blood and Honour, odkazy na Adolfa Hitlera atd. V kontextu současného působení členů Imperia, kteří o sobě mluví jako o "vlastencích", působí velmi komicky i použití mapy německé říše včetně odtržených oblastí Sudet. Samozřejmě i názvy písní jako Schwarz-Weiss-Rot mluvily samy za sebe a bylo jen otázkou času, kdy kapela se svojí nahrávkou, na které se členové kapely opět nechali bez ostychu zvěčnit, narazí u represivních orgánů.

Obal druhého CD kapely Imperium Triumph of the will

Triumph of the will :)

V sestavě kapely, která se během svého několikaletého působení měnila vícekrát, došlo ve spojitosti s vydáním Triumph of the will i k výměně baskytaristů. Novým členem se stal Jan Melichar.
Jan Melichar je osoba velice silně spjatá s radikální částí neonacistického hnutí. Jde o člověka, pohybujícího se v partě českých, slovenských a polských gastarbeiterů působících v Irsku, potažmo ve Velké Británii. Tato neformální skupna je složená z vlivných členů mezinárodních neonacistických internetových projektů, členů Blood and Honour, nebo prostě nácků a nazichuligánů, kteří se na britské ostrovy a do Irska rozhodli uklidit po problémech se zákony ve svých domovinách.
Jan Melichar je častý účastník White Power hudebních koncertů, festivalů, ale i demonstrací a dalších nazi maršů v ČR i v zahraničí, které opakovaně navštívil se svým kamarádem Petrem Janákem z Opavy. Ten patří do skupiny kamarádu kolem Tomáše Vassiova, žhářů z Vítkova a jejich organizace na podporu vězněných neonacistů POW Silesia, kterou Janák pomáhal budovat.
Jan Melichar se tak mohl v Irsku setkat i s Davidem Vaculíkem, kterého se snažil Petr Janák v Irsku schovat po vítkovském útoku, což Vaculík nakonec odmítl a odjel zpět do ČR. Tady ho čekalo už jen zadržení policií, soud a následné uvěznění na 22 let.

Jan Melichar, třetí zprava, na jednom z výletů s kapelou Imperium, se členy kapely a členy NO Praha (Lukášem Rodem, prvním zleva, a Rychardem Cyprou, třetím zleva) a NO Jih.

Imperium + NO Praha

Jan Melichar (zcela vpravo) s klečícím Petrem Janákem (v černém triku Eisenbanhn Romantic pod ním) a stojícím Františkem Julišem (v triku Max Resist), původem z Chomutova. Skupinka se během cesty na WP festival v Británii konaný v roce 2008 a připomínající patnácté výročí smrti zakladatele Blood and Honour Iana Stuarta zastavila položit květiny na místě nehody na dálnici A38, při které zpěvák kultovní neonacistické skupiny Skrewdriver Ian Stuart utrpěl smrtelná zranění.

Ian party

František Juliš a Jan Melichar na zmíněném festivalu.

A.C.A.B

S vydáním nového CD kapely ale přicházejí první problémy se zákonem. Ne, že by se členové kapely Imperium během své neonacistické kariéry nesetkali s policejní represí. Minimálně zpěvák kapely Moravec se již v roce 2004 dopustil násilného útoku na punkový koncert ve skupině ozbrojené zbraněmi, za což dostal podmínku na čtyři roky a následně "proměnil" ještě jízdu v autě pod vlivem alkoholu. Stejně tak i kytarista Kamil Víta si podle našich informací odseděl za vyhrožování se zbraní v ruce nějaký ten měsíc ve věznici. Nicméně s něčím, co by se neonacistikou hantýrkou dalo označit za politicky motivovanou policejní represi, se kapela, vyjma několika málo rozpuštěných koncertů, nesetkala. Vše se změnilo jednak po vydání nového CD a jednak ve spojitosti s akcí POWER, která naplno zasáhla právě dva výše zmíněné členy kapely Imperium.

Represe

Rok 2009 byl pro českou neonacistickou scénu zlomový. Nejen, že došlo k zadržení vítkovských žhářů, přičemž plně vyplulo na povrch jejich zapojení do aktivistických struktur NO, AN, aktivit kolem POW a do struktur pořádajících na severu Moravy koncerty kolem lidí z kapely Adler; došlo také k zadržení části politického křídla NO, jejichž aktivismus se prolínal s aktivitami RWU a DS a došlo k faktickému rozložení rádoby teroristické buňky White justice na jihu Čech. Co ale v souvislosti s kapelou Imperium/Gabreta zajímá nás, je zatýkání vlivných neonacistů, zapletených do pořádání neonacistických WP koncertů.
První vlna zatýkání, spojená s hudební produkcí, proběhla v červnu roku 2009. Mezi prvními zadrženými byl i Michal Moravec, zpěvák kapely Imperium zde. Michal Moravec byl v té době již vyšetřován ve spojitosti s výrobou a distribucí CD kapely Imperium Triumph of the will, které jsme popsali výše a právě mu končila podmínka, kterou si odnesl za předchozí násilný útok.
Nebylo těžké si spočítat, že právě zadržený Moravec se může stát jedním z těch, ze kterých policie udělá odstrašující příklad. Ještě k tomu stihl být na poslední chvíli přistižen při dopravní kontrole, jak řídí auto pod vlivem alkoholu v množství, které je považováno za trestný čin. Michal Moravec zůstal po akci POWER v policejní vazbě v souvislosti s pořádáním jedenácti neonacistických koncertů. Během dvou měsíců od jeho zadržení začala finišovat také zmíněná kauza s výrobou a distribucí CD Triumph of the will zde, za což Moravec nakonec vyinkasoval tři roky nepodmíněně. Moravec je do dnešních dnů v kriminále a to, co se dělo s kapelou Imperium, případně se zbývajícími členy kapely dál, mohl sledovat maximálně skrze návštěvy ve věznici.
Čtyři měsíce po první vlně zatýkání v rámci akce POWER dochází k druhé vlně zatýkání, která na předchozí razii přímo navazovala. Ve druhé vlně zatýká policie i Kamila Vítu, kytaristu kapely Imperium, a to podle našich informací v souvislosti s internetovým WP rádiem Autonom, na němž Kamil Víta vystupoval jako jeden z moderátorů. O druhé vlně zatýkání, včetně kauzy kolem rádia Autonom, jsme psali zde.
Kamil Víta se oproti svému druhovi z kapely vyhnul vazbě, ale stejně jako u ostatních neonacistů jeho případ trvá. Zajímavé je i to, že účast Kamila Víty jako sólového zpěváka na na demonstraci Národního odporu 1. května 2008 v Praze, která proběhla pod záštitou Dělnické strany, vypíchl Úřad vlády i ve svém návrhu na zákaz Dělnické strany.

Imperium Demo

Poslední produkt, který vzešel z dílny kapely Imperium, se objevuje pod názvem Demo, někdy také jako Resistance 14/88 - Demo. Najdeme na něm celkem jedenáct písní značně sporné kvality a nám neznámého data nahrání. Jako zpěvák v deseti z nich vystupuje, i když mu minimálně v polovině nahrávky není rozumět, Michal Moravec, a poslední píseň nazvanou Dědicové odzpíval Kamil Víta. Posoudit to můžete sami na následujících nahrávkách, jednou Dědicové z repertoáru Imperia zde, jednou v repertoáru kapely Gabreta, která tuto píseň hraje jako cover zde.
Mimo písně Dědicové, jejíž text se zabývá "hrdostí národa na svou vlast a dědictví našich předků, za něž musíme bojovat", se další skladby na nahrávce Demo zabývají hlavně následujícími tématy: V písni Pevný řád se můžeme doslechnout: "...chtěli být jedna říse, jeden vůdce Adolf Hitler... Evropské imperium, zkáza přijde..."; v písni Vítězství se zpívá: "Povstali jsme z prachu ulice, zaťali svou bílou pěst. Jsme bojovníci bílé síly, naše heslo krev a čest... Naše oběť nebude marná, teď přijde vítězství. Vítězství bílé rasy, vítězství naší krve..."; a v písni Přisahám, kterou si můžete poslechnout zde zazní: "...s pravicí napjatou, stojíš pod svastikou... Přísáhám svému rodu, přísahám našim bohům, přísahám, že povedu boj za bílou rasu... My musíme chránit existenci našich lidí a budoucnost bílejch dětí...".

Gabreta - atmosferic punk/metal

Kapela vznikla v červnu roku 2009, tedy v době, kdy si policie v první vlně akce POWER přišla pro zpěváka kapely Imperium Michala Moravce a čtyři měsíce předtím, než si police přišla i pro dalšího člena kapely Imperium (v té době již kapely Gabreta) Kamila Vítu. Na lavinu zatýkání reagovali neonacisté vlnou spontánních demonstrací. Jak je vidět na fotce dále, té v Českých Budějovicích, kterou pořádal Národní odpor Jih, se účastnil i Kamil Čech, v té době již možná baskytarista kapely Gabreta.

Kamil Čech s kamarády z NO Jih v létě 2009 na jedné z řady spontánních demonstrací na podporu zadržených v akci POWER.

sponti

Abychom si kapelu Gabreta přiblížili více, stačí nahlédnout do rozhovoru pro "pronárodní, vlastenectvím a obranou tradičních hodnot, zabývající se web" Červenobílí, kterému odpovídal Kamil Víta zde. Složení kapely - Kamil Víta (ex Imperium, NO Jih) - kytara, Kamil "Duce" Čech (ex NO Jih) – baskytara, Martin "Zikmund" Mikšátko (ex Imperium, NO Jih) – klávesy, Jan "Kuře" Korch – bicí (ex baskytarista kapely Imperium), zpěvák Filip a zpěvačka Sabina nadále v kapele nepůsobí.
Kapela v rozhovoru mimo jiné uvádí: "Chodíme na koncerty XIII. století, Tři Sestry, Ortel, Škwor, Krucipusk, Locomotive… Posloucháme Trollech, Arakain, Buldok, D. Landu, Harlej, Šanov… ze Slovenska jednoznačně Horkýže Slíže, Zona A, Ondrej Durica. Z Německa Böhse Onkelz, In Extremo, Endstufe, Crematory, Betontod, Halloween. Dále pak Arkona, Temnozor, Pagan Reign, Sabaton, In Flames, Karpátia, 4Skins, Cradle of Filth, Bathory, Burzum, Exploited, Dropkick Murphys, Agnostic Front, Before God." Všechny zvýrazněné kapely jsou spojené s radikálním nacionalismem a některé jsou vysloveně neonacistické.

Jan "Kuře" Korch na první fotce jako baskytarista kapely Imperium na koncertě NO Praha, uprostřed na fotografii z obalu CD Imperium Nelze zapomenout a v tričku Gabretan, jakési pochybné jihočeské ochranky, složené z neonacistů.

Gabretan security

Mimo již zmíněné členy Národního odporu Jih jsou dnes v Gabretě další dva bývalí členové kapely Imperium a NO Jih, klávesista Martin Mikšátko a bubeník Jan Korch, který v jedné z prvních sestav Imperia hrál na basovou kytaru. Ze čtyř členů kapely Gabreta jsou čtyři bývalí členové Národního odporu Jih a tři z nich zároveň bývalí členové kapely Imperium.
Gabreta se veřejně a skrze své texty hrdě hlásí k vlastenectví, národním hodnotám a ve svých textech se snaží o "probuzení národního povědomí, takové malé národní obrození". Mezi oblíbené kapely členů Gabrety podle Kamila Víty patří mimo jiné kapely Buldok (legendární český WP band), Temnozor (ruský nazi black metal), Daniel Landa a Ondrej Ďurica (bývalý lídři kapel Orlík a WP kapely Biely odpor, kteří se umě pohybují někde mezi vlastenectvím a radikálním nacionalismem, podpořeným bazírováním na tradičních hodnotách a náboženským fanatismem). Album O. Ďurici doporučuje na svých stránkách dokonce i Hate-Core shop. I další zmínění, norští Burzum, mají k neonacismu blízko (jde o one man show Varga Vikernese, norského blackmetalisty, antisemity a svého času i otevřeného neonacisty a jistě i mnoho dalších, jejichž zmínka v rozhovoru svoje místo pochopitelně nenašla. Kapela Gabreta je inspirována tvorbou plzeňské kapely Ortel, která složila hymnu Dělnické strany, jejíž publikum tvoří z většiny členové a sympatizanti DSSS a ve které aktuálně hraje jeden bývalý a jeden současný člen české WP kapely Conflict 88. Jak dokazoval přiložený plakát v listopadovém článku o Duchinově koncertu zde, Gabreta už si dokonce s Ortelem zahrála v českokrumlovském motorkářském klubu.

Návštěvníci koncertu

Ač bychom mohli po přečtení názvu Duchinova koncertu - GIVE BACK THE OI!..Vol.2, předpokládat, že se bude jednat primárně o skinheadský koncert, do složení návštěvníků promítla svůj vliv právě kapela Gabreta, která se jako skinheadská neoznačuje (ač někteří z jejich členů mohou mít k nácky překrouceným skinheadským myšlenkám sympatie) a která na koncert přitáhla takové postavy, jako například Martina Kadlečíka, bývalého šéfa sekretariátu Národního sjednocení, člena Vlastenecké fronty Praha, signatáře a aktivistu ultrakonzervativní fašizující iniciativy D.O.S.T., účastníka nacionalistických a neonacistických akcí a blízkého přítele Patrika Vondráka z NO Praha, dále kamaráda Martina Kadlečíka Martina Vachtu, z kriminálu čerstvě propuštěného neonacistu, který si odseděl necelé tři roky za to, že se účastnil akce, při níž hajlující neonacisté nožem vážně pobodali člověka a který po propuštění z kriminálu neváhal ani okamžik a v sobotu 26. listopadu se účastnil demonstrace DSSS ve Vimperku (Martin Vachta je vidět na fotkách z pochodu, na kterém vystoupil i Tomáš Vandas, zde), po kterém došlo k medializovanému napadení zpěvačky Monkey Business, nebo Zdeňka Korduleho, dlouholetého aktivního neonacistu, člena bývalých Autonomních nacionalistů Kladno.
Za zmínku stojí i to, že na pódiu během koncertu visela českomoravská vlajka s orlicí z produkce Autonomních nacionalistů a přiživit se na koncert přijeli i zástupci distra Sniper records, které se hrdě označuje přízviskem "Radical Distribution For A White Revolution". O tom, jaký druh nákupu jste mohli skrze toto distro na Duchinově koncertu udělat, si po prvním proklikání galerie se svastikami udělejte obrázek sami. Jak jsme se mohli dočíst na Bandzone profilu kapely, kapela byla sponzorována firmou Respect style se sídlem v Českých Budějovicích, za kterou stojí Luboš Rod, další osoba kolem NO Jih. Kamený obchod je vděčným tématem fotografií českobudějovických neonacistů, včetně společné fotografie členů NO Jih z bookletu CD Imperia Nelze zapomenout.

Fotografie z koncertu GIVE BACK THE OI!. Zleva Jan Bízek, Martin Vachta, Kamil Víta, Jakub Socha a Martin Kadlečík.

Give back the Oi! ha ha ha

Část kapely Gabreta, která na Duchinově koncertu tvořila placenou ochranku. Někteří z jejích členů nám jsou známi z dob výletů jihočeských nácků na demonstrace pořádané Národním odporem. Druhý zprava bubeník kapely Gabreta Jan Korch.

Gabreta

Zmíněné informace a přiložené fotografie dokazují, že koncerty kapely Gabreta navštěvují, případně její tvorbu jinak podporují, více či méně aktivní neonacisté (aktivisté kolem bývalého jádra NO Jih nebo neonacisté jako Martin Vachta, Zdeněk Kordule a další), případně čeští fašisté s neonacisty kooperující, jako je tomu v případě Martina Kadlečíka nebo Adama Vaňhary (jinak člena Červenobílých), kterého jsme stejně jako Martina Kadlečíka mohli najít kromě akcí Vlastenecké fronty, Národního korporativismu a Národního odporu i jako přítele kapely Gabreta.


Komu sáhnout do svědomí?

V poslední části našeho článku zkusíme sáhnout do svědomí Tomáše "Duchina" Ducháčka, který bez skrupulí zařadil Gabretu do svého repertoáru kapel, zamořujících skinheadskou scénu, v případě druhém pojďme sáhnout do svědomí skupinám, které po zveřejněných informacích neměli problém si s kapelou Gabreta zahrát a v případě třetím pojďme zkusit poodhalit úmysly a směřování samotné Gabrety a jejích členů.

Tomáš Ducháček vždy rád provokoval své okolí. Nejenže neměl problém účastnit se neonacistických koncertů, jako tomu bylo v případě koncertu S.P.Q.R., běžně se stýká s neonacisty, chodí oblečen ve značkách, které jsou spjaty s nazi prostředím, nosí trička White Power kapel, píše o nich ve svém časopisu a s neonacisty jejich hudbu směňuje, ale v jeho případě došlo i k tomu, že se sám dobrovolně rozhodl pustit po dráze organizování koncertů kapel, napojených na neonacistické hnutí.
Po rozchodu s velkou částí apolitické skinheadské scény, pro kterou byly jeho výstupy a stále stoupající radikalita ve zvaní čím dál pochybnějších a do neonacistických struktur stále více zapojenějších kapel již neudržitelné, se Tomáš Ducháček přestěhoval do jižních Čech, čemuž předcházelo klasické a halasné pálení mostů. Netrvalo dlouho a Duchinův poslední koncert nás nenechal na pochybách, že na jeho přístupu se nic nezměnilo. Pokud bude Tomáš Ducháček se svými hudebními znalostmi někomu tvrdit, že kapela Gabreta nemá nic společného s neonacismem, že se mělo v jejich případě jednat pouze o koncert tzv. "na hraně", lže, a to nejenom sobě. Duchin nepochybně velmi přesně věděl, koho si na koncert zve. Také budoucí složení účastníku jeho koncertu mu muselo být jasné od začátku. Tomáš Ducháček tak dlouho mlel hubou o politické korektnosti, tak dlouho se přibližoval k hranici pomyslného extrému, až se pro své přátele stal sám politicky nekorektním. Papežštější než papež. Gratulujeme.

Jak jsme se zmínili v úvodu článku, ačkoliv informace o kapele Gabreta a samotném pořadateli obletěla značnou část skinheadské subkultury, jen jedna kapela pod tíhou faktů odřekla účast na Duchinově koncertu. Za to jí na jednu stranu patří náš respekt, na straně druhé, podle dodatku, že Duchin stále zůstává pro kapelu Ani Krok Späť! přítelem, opravdu nevíme, co by Tomáš Ducháček musel udělat, aby si vysloužil i jejich despekt, který si za své tahání nácků, fašistů, rasistů a další podobné verbeže do skinheadské subkultury oprávněně zaslouží, a který si vysloužil u podstatné části českých apolitiků. Faktem je, že kapela Ani Krok Späť! koncertování s kapelou Gabreta odmítla, brněnští Inkorekt a pražští Chlastarbeiter s účinkováním na společném koncertě s Gabretou problém neměli, což je asi každému po přečtení reportu z pera Kamila Víty a kapely Chlastarbeiter jasné:

Report z akce GIVE BACK THE OI!..Vol.2 od Kamila Víty:
    Sobotní ráno je stvořené pro boj, v mém případě šlo ovšem o boj s horečkou, kašlem a ostatními příznaky nachlazení.
    Pomocí Coldrexu a Paralenu jsem se sice dostal do ucházející formy, nicméně bylo jasné, že aspoň u mne následující večer proběhne bez kapky alkoholu. Ale budiž - všechno je jednou poprvé...
    Jako první vystoupila brněnská formace Inkorekt a jak jejich název a antiislamistické triko zpěváka dávali tušit, nijak se s tím nemazlili. Ovšem jakkoliv se kluci snažili, jejich kytarista tam patrně z přemíry alkoholu absolutně nezvládal a vše ještě dojebával "mistr" zvukař. Nicméně i přesto se klukům podařilo nastartovat lidi svými songy, přičemž podle nálady publika se dalo tušit, že v případné soutěži oblíbenosti by Antifu s přehledem porazily i plíčky na smetaně ze školní jídelny :-)
    Druzí jsme hráli my (Gabreta). Hodnotit naše vystoupení nebudu, to by měl udělat někdo jiný, ovšem my sami jsme byli se svým výkonem spokojeni. Zahráli jsme komplet repertoár + nově jen pro tuto příležitost cover od legendárních Endstufe, kterej nám odzpívali pánové z The Granits.
    Další v pořadí nastoupila polská kapela All Bandits. Rozjeli to teda pořádně, jejich vystoupení mělo slušnej drajv, zvláště pak při coveru I Don't Like You od Skrewdriveru. Ten ačkoliv zazpívali polsky, publikum text hulákalo v originálním znění. Jak už se stalo tradicí, na cover od Orlíku- song Skinhead- si pozvali k odzpívání Duchina a ten zase mou maličkost. Text mám v palici už dobře 20 let, takže to nebyl žádnej problém a společně jsme dali slušnej duet, což obecenstvo přijalo s povděkem.
    Poté nastoupila kapela večera- němečtí The Granits (ex-Donnars Groll). Na jejich vystoupení jsem se fakt těšil a mé očekávání nezklamali. Říznej Deutsche Rock, skvělej zpěv a drsná muzika s parádními melodickými linkami roztancovaly celej klub a nikoho nenechali na pochybách o svém patriotismu a odporu vůči levotě. Do toho skladby od Ultima Thule...prostě paráda.
    Poslední zahrála pražská banda Chlastarbeiter, kteří se narozdíl od takových Ani Krok Spat na vystoupení s námi dokonce těšili. Byl to jejich předposlední koncert a chlapci si to podle toho náležitě užívali. Publikum sice už trochu prořídlo, přesto bylo vidět nějaké to pogo. Hudba dobrá, klasický oi!punk, do toho legendární cover Gastarbeiter od Valašský Ligy, Čech od Orlíku, songy proti AFA, komunismu apod.
    Končilo se okolo druhé hodiny ranní. Skvělá práce pořadatelů jakož i securiťáků z Gabretanu (ti tam v podstatě nemuseli do dění v publiku vůbec nijak zasahovat) a samozřejmě majitelů klubu.
    Díky moc, těším se na další gig a s pozdravem "Bud'te dobří" se s vámi loučí Kamil.

Report z akce GIVE BACK THE OI!..Vol.2 od Stanley Chlastarbeiter:
    Takže koncert v Ceských Budějovicích se povedl parádně!!!Akci otevírala brněnská kapela INCORECKT,která odehrála výbornej koncert až na drobný výpadky kytaristy,kterej to zřejmě den před tim trochu přehnal s chlastem:-D.Pak nastoupila místní kapela GABRETA,která nasadila ukrutný tempo a ostatní kapely měli co dělat,aby se jim vyrovnali!!Dále nastoupili Polský ALL BANDITS,který už většina zná z častých koncertů v čr.Poté nastoupila hlavní hvězda z Německa-THE GRANITS(DONARS GROLL)-stejná sestava,jako naposledy v Motoráji,parádní muzika!!!A na konec kolem 1:00 jsme nastoupili my CHLASTARBEITER,sál trochu prořídl,ale jinak jsme to celkem zvládly.Do konce se objevili i náznaky poga.Lidem jsme se to líbili,no asi byli ožralejší než my:-D.Před místem konání akce stála zásahová jednotka kriminální policie,takže každej účastník se musel prokázat občanským průkazem,jak kdyby to byla nějaká zakázaná akce,nebo co???Ale jinak to proběhlo v klidu bez zbytečných problémů,rádi jsme si zahráli s takovou sestavou kapel,to byla fakt paráda!!!

A jak se před koncertem k obviněním z neonacismu postavila sama Gabreta? "Minulost je minulost, součastnost je jiná. Gabreta je kapela Vlastenecká, nikoli neonacistická. Takové máme songy, o našich letcích v Británii, proti Mnichovské dohodě, sovětské a nacistické okupaci apod.". Kdo po těchto slovech pravděpodobně otáčí oči v sloup, nebo lépe řečeno sebou škube na vězeňské matraci, je podle našeho názoru Michal Moravec, zpěvák kapely Imperium. Věříme, že pokud by Michal Moravec pobýval na svobodě, bylo by vše jinak. Kapela Gabreta by nehrála o československých letcích v Británii, ale o bílé Evropě nebo keltské mytologii. Dlouhodobé odloučení s guru jihočeské neonacistické scény a možná jediné skutečné autority kolegů z Imperia mohlo dodat odvahu déle trvajícím pochybnostem členů kapela Imperium a Gabreta o smyslu pokračování směrem k čím dál radikálnější neonacistické ideologii.
Můžeme kapele Gabreta přiznat upřímnost jejího odklonu od neonacismu? Ano - ale museli bychom úplně zavřít oči nad všemi fakty, které jsme v článku předložili: firmou, sponzorující kapelu, neonacisty ovládaným shopem, počínaje, přes koncertování s kapelami, které neonacisty podporují (Ortel), hraní převzaté písně od kapely Imperium (Dědicové), chlubení se v rozhovorech s tím, jaké kapely jsou pro ně ty pravé (Buldok, Temnozor, Burzum, Ortel), až po fakt, že to není moc dlouho, co se někteří z členů kapely (Čech, Víta) účastnili neonacistických akcí a podporovali neonacistické projekty (rádio Autonom, sólové vystoupení na akcích NO/DS). Navíc, jak je patrné z čerstvých fotografií z koncertů kapely, se členové kapely stále stýkají s aktivními neonacisty a českými fašisty, případně svou účastí na podobných koncertech osoby tohoto typu přitahují.

Text kapely Imperium Letci na straně jedné a odkazy z FB Kamila Víty, který nám dokazuje, z jakých webových stránek čerpá informace

Revolta.info

Mnohem pravděpodobnější je, že si členové kapely Imperium zcela účelově založili nový projekt, tentokrát s důrazem na vlasteneckou tématiku, protože vycítili aktuální společenský trend a skrze něj by chtěli prorazit i do jiných hudebních sfér. Rádi si na jednu stranu udrží určitý vztah s neonacistickou scénou, která dodá příjemný kompars pod pódium skrze dlouhodobé osobní vztahy, a na druhou stranu se prezentují nacionalistickými texty, kterými se snaží tvrdě prosazovat češství orlíkovského stylu, což by měl být jednoznačný a pádný argument na jakékoliv pochybnosti ohledně neonacistické minulosti kapely.
Pro nás ale fakta hovoří jasně. Všechny výše popsané možnosti jsou pro nás nepřijatelné.

Grafické provedení benefičního trička "Imperium" na zadrženého zpěváka Michala Moravce z produkce Frankova Hatecore shopu. A jeho propagace kapelou Gabreta

Hate Core Shop - Imperium