Čtvrtek 25/9/2008

Hodonínský Den svobody 2?

www.antifa.czJiž dva týdny médii kolují informace o chystaném neonacistickém koncertě v Hodoníně. Zde nabízíme jeho zajímavou evoluci v Den svobody 2.

Třetím rokem na Hodonínsku funguje neformální neonacistické seskupení, které si vybralo název White Rebel Klan (dále jen WRK). Jak jsme se mohli dočíst na webových stránkách WRK, které byly před necelým rokem zrušeny, tak organizace vznikla, jak jinak, než v restauračním zařízení nižší cenové kategorie. Zpočátku se jednalo vyloženě o partu neonacistů z Hodonína a přilehlých vesnic, nicméně během zmíněných tří let získal WRK přátelské vazby na neonacisty z řady měst tohoto okresu. V průběhu fungování WRK se jeho zakladatelům podařilo stmelit jak mladé neonacisty, tak i starší matadory z let devadesátých kolem neonacistické kapely Agrese95.

Nemůže překvapit, že zmíněný koncert mají na svědomí právě členové WRK. Akci nahlásil Jiří Machala, častý účastník všemožných demonstrací, které na Moravě proběhly v posledních 5-ti letech. Tento vyhazovač z mikulčické diskotéky GAMA, kde ostatně pracuje i několik dalších neonacistů z WRK, nemá takové kontakty, aby zaštiťoval celou akci. Organizaci má na svědomí Pavel Blinka, který se jeví jako nejaktivnější z mladých neonacistů WRK.

Blinka s vlajkou Národního Odporu a transparentem Böhmen und Möhren.

Blinka s Machalou na demonstraci proti brněnské Queer Parade letos v červnu.

Neméně zajímavý je trend, kterým se vyvíjel ráz chystaného koncertu. Ještě před měsícem byla akce prezentována jako vzpomínka na zesnulého zakladatele mezinárodní neonacistické organizace Blood & Honour a zpěváka kultovní neonacistické kapely Skrewdriver Iana Stuarta Donaldsona, který zahynul při automobilové nehodě 24. 9. 1993. Koncert se měl uskutečnit jako vzpomínka k 15. výročí jeho úmrtí.

První plakát zvoucí na koncert.

Kapela Iana Stuarta Donaldsona s názvem Skrewdriver a jejich skladba White Power.

Po fiasku akce Dělnické strany, která organizovala v polovině srpna v královohradeckém letním kině Širák tzv. Den Svobody, dostala akce WRK zcela jiný nádech.

Organizátoři v reakci na zrušení Dne Svobody pojali koncert v Hodoníně jako výzvu pro uspořádání nového Dne Svobody s dovětkem Hlas spravedlnosti, ve kterém si mimo jiné můžeme přečíst otázku „Proč se někdo bojí našeho hlasu, který pouze nekopíruje ostatní politické názory, ale říká i svůj vlastní?“. Je však potřeba uvést, že zároveň WRK dali do oběhu dvě varianty letáků. Na té druhé je vyobrazena neonacistická modla Donaldson. Je to právě tento hlas, kterého by se lidé neměli bát?

Druhý platát zvoucí na akci.

Finální plakát zvoucí na "Den Svobody".

Pokud je někdo stále na vážkách, nelze si nevšimnout v podstatě totožné sestavy kapel, která má na koncertě vystoupit a která se kryje s původně plánovaným koncertem na Den Svobody. I z tohoto důvodu je koncert mezi neonacisty nazýván jako Den Svobody 2. Informace o účinkujících jste se mohli dočíst již ve článku o přípravách na Den svobody, ale rádi Vám je zopakujeme.

Na prvním místě se uvádí česká skupina Attack. Jde o starší skupinu, která začínala hrát pod názvem Útok. Pod tímto jménem vydala jedno CD s názvem Poslední boj 1993-1997. Jeho obal zdobí obrázky vojáků Wehrmachtu a kapela na něm opěvuje například americkou rasistickou organizaci Ku-Klux-Klan, nacistického válečného zločince Rudolfa Hesse, nebo zakladatele neonacistické organiazce Blood and Honour Iana Stuarta. Kapela hrála na koncertech už zaniklé organizace Bohemia Hammer Skins, které bylo CD i věnováno. Na samotném CD je pak znak SS. V této době byla kapela personálně spojena s další českou neonacistickou kapelou Vlajka. Po roce 1997 si kapela změnila jméno na anglický Attack a vydala CD Kill your fear. Na něm opěvuje Adolfa Hitlera (píseň Věrni zůstaneme), lynčování černochů a volá po boji proti židům. Kapela již delší dobu nevystupuje, v Den Svobody by měl proběhnout comeback. V Hodoníně se má uskutečnit křest jejího nového alba.

Vnitřek CD skupiny Útok s Totnkopfem, znakem oddílů SS.

Další uváděnou kapelou jsou slovenští Before the War. Tato kapela patří mezi současné slovenské neonacistické kapely. Kapela poměrně často vystupuje v Maďarsku, ale zahrála také v Jeně. Kapela vystupuje na otevřeně neonacistických akcích.

Before the War na koncertě. Transparent v pozadí vypovídá jasně o tom, jakou ideologii kapela vyznává.

Zahraniční hvězdou koncertu má být německá kapela Sleipnir. Tato kapela hrála vloni spolu s českou kapelou Conflict 88 na Festivalu v Jeně. Více informací o této kapele najdete na konci článku Den svobody podle Dělnické strany.

Další vystupující kapelou je slovenská Rodobrana. Poslední jmenovanou je W.R.K.crew, což asi nebude nic jiného, než nová kapela samotné WRK. Mikrofonu se nejspíš opět ujme Pavel Blinka, jako tomu bylo v Devil´s Guard či Insurgency. Devil´s Guard hráli i na nedávném neonacistickém koncert, který se uskutečnil v Rohatci.

Plakát na koncert v Rohatci.

Kapela Devils Guard a její zpěvák Pavel Blinka.

Vzhledem k tomu, že stejně jako u královehradeckého setkání neonacistů se nejdříve uskuteční sraz mimo samotné místo koncertu a až poté přesun na místo konání, není vyloučen průvod městem. Upřesněme, že sraz neonacistů je u pizzerie Ceasar v 19:00. Majitel tohoto nechvalně prosnulého podniku, kde se každodenně schází neonacisté, pokrytecky tvrdí, že v den koncertu bude pizzerie zavřena.

Místo srazu je zajímavé ještě jednou událostí. Přesně zde došlo k vraždě mladého Roma Jana Tótha, za které byl člen WRK Juraj Lukáš odsouzen k 13, 5 letům odnětí svobody. Jistě je pouhá náhoda, že další z podezřelých v tomto případu – Michal Iš – je číšníkem v tomto podniku.

Michal Iš na demonstraci v Otrokovicích 13.1. 2007 i s dalším obviněným Michalem Valou.

Zde nejspíš malá reminiscence na zbití a upálení Jana Totha, jde o úplně stejné místo.

Aktuálně proběhla médii zpráva, že neonacisté stahují z webových stránek pozvánku na koncert, který je tak prý zrušen. Nicméně podle našich informací se koncert konat bude.