Pátek 16/11/2018

Hledáte program na 17. listopadu? Co sjezd Buršáků v Praze...

Na nadcházející státní svátek si v Praze naplánovala sjezd organizace Deutsche Burschenschaft sdružující přibližně stovku spolků, které mají často úzké vazby na německou ultrapravici. V několika posledních letech čelili „buršáci“ kritice kvůli rasistickým vnitřním pravidlům a spolupráci s krajně pravicovými subjekty. Členové spolku plánují v Praze zůstat celý víkend.


Buršácké spolky, které původně vznikly v první polovině 19. století jako sdružení studentů německých univerzit, dnes obvykle hájí ultranacionalistické, šovinistické a antisemitské postoje a jejich vliv zasahuje i do vysoké politiky. V době takzvané Třetí říše se řada buršáků přidala k Hitlerovi a některé ze spolků dodnes spolupracují s krajně pravicovou nebo dokonce neonacistickou scénou. Buršácký spolek Danubia z Mnichova, který také spadá pod Burschenschaft Deutschland, je například napojen na hnutí takzvaných „identitářů“, které dnes tvoří významnou část německé neonacistické scény. Erlangenský spolek Frankonia zase před třemi lety své prostory propůjčil veletrhu „Zwischentag“, kde vystavovala řada krajně pravicových organizací. Veletrh tehdy navštívil i Karl-Heinz Hoffman, zakladatel jedné z nejnebezpečnějších ultrapravicových teroristických organizací v poválečné historii Německa Wehrsportgruppe Hoffman. Velkou kontroverzi vyvolaly v roce 2011 některé členské spolky Deutsche Burschenschaft, které začaly odmítat uchazeče bez „německé krve“. Buršácké spolky fungují i v Rakousku, kde jsou propojeny s vedením ultrapravicové populistické Strany svobodných (FPÖ). Jeden z tamních spolků se proslavil používáním zpěvníku buršáckých písniček s antisemitským podtextem. V jedné z nich se například zpívalo: „Šlápněte na plyn, prastaří Germáni, zvládneme sedmý milion.“ UNESCO dokonce kvůli pravidelným buršáckým plesům vyřadilo Vídeňské plesy ze seznamu nehmotného kulturního dědictví.

O tom, že organizace nestojí o přílišnou publicitu, svědčí i fakt, že se na jejich stránkách nedozvíme nic o tom, že se jejich sraz koná v Praze. Německým kolegům se však podařilo zjistit místo konání, kterým je Paspův sál na Praze 5. Deutsche Burschenschaft si na víkend, kdy se v Česku oficiálně oslavuje Den boje za svobodu a demokracii, naplánovali sjezd s bohatým programem. 17. listopad je datum původně spjaté s protesty proti nacistům v roce 1939. Po celé dvacáté století pak bylo symbolem boje proti útlaku a autoritářství. To, že se němečtí ultranacionalisté rozhodli v Praze potkat zrovna tento víkend, je tedy nepříjemně ironické.