Pondělí 13/1/2014

#Fuckyouputin - kampaň proti homofobii v Rusku

Proč?
Je to jednoduché. Iniciativa #fuckyouputin si klade za cíl vztyčit prostředníček na ruského prezidenta Putina. Rozhodli jsme se pro to právě teď, v tuto dobu, kdy je část obyvatel Ruska opakovaně perzekvována, ponižována a někdy i mučena.

Zákon versus lidská práva
V červnu 2013 se radikálně změnil život všem osobám ze sexuálních menšin (LGBT) podpisem prezidenta Putina, který schvaluje zákon o zákazu propagování jiného než „tradičního“ sexuálního vyznání. Co se pod tímto vágním označením skrývá není zcela jasné a může tudíž být chápáno rozdílně – je to chození partnerů stejného pohlaví držících se za ruku či tzv. průvod hrdosti? To nikdo neví. Toto je naše možnost, jak se postavit za lidské životy, které jsou v Rusku dlouhodobě ničeny. Cesta, jak můžeme podpořit svobodu (nejen) homosexuálů vede přes získání pozornosti médií v celosvětovém kontextu.

Nehodláme jen sedět a v tichosti nechat naše sestry a bratry ztrácet svá lidská práva.

Olympiáda na nesprávném místě
V pátek 7. února 2014 proběhne zahajovací ceremoniál zimních olympijských her v jihoruské Soči. Olympijské hnutí má svou filosofii a ideály podle nichž se sport nepovažuje pouze za tělesnou aktivitu, ale rovněž za způsob vzdělávání a mezilidské spolupráce. Dle této filosofie je sportovní chování v duchu fair play a respektu k ostatním soupeřům nástroj pro dosažení společných cílů bez rozdílu rasy, pohlaví či vyznání i mimo stadiony. Olympijské hnutí usiluje o šíření této myšlenky a snahy o její uplatnění v každodenním životě. My si ale myslíme, že zemi jakou je Rusko, které má platné diskriminační zákony vůči menšinám, by neměla dostat šanci hostit takovou globální událost jakou olympiáda s myšlenkou o rovnosti bezesporu je. Zejména proto jsme se rozhodli vznést protest při zahajovacím ceremoniálu v Soči.

23. ledna – je to na Tobě
Pokud Tě výše uvedené důvody oslovily, zapoj se do našeho protestu tím, že se vyfotíš se zdviženým prostředníčkem a výslednou fotku nahraj na některou ze sociálních sítí (Instagram, Facebook a/nebo třeba Twitter) a nezapomeň přidat hashtag #fuckyouputin - díky, že nám pomáháš dávat svět do pohybu.

Přeloženo z fuckyouputin.org

 

fuck you putin