Středa 26/5/2010

Final Tour What We Feel

Nejznámější ruská antifašistická kapela What We Feel vyráží na své poslední turné, které bude opět 100% benefiční a jehož výtěžek bude věnován na podporu antifašistických a anarchistických aktivit v Rusku. V rámci tohoto turné se What We Feel představí také v Česku a na Slovensku a to konkrétně 1. 6. v Bratislavě, 2. 6. v Jihlavě a 3. 6. v Praze.

O nelichotivé situaci v Rusku jsme již několikrát informovali. Nikdo však nedokáže popsat situaci lépe než ti, kteří jsou s ní každý den konfrontováni. Tady jsou slova What We Feel, která hovoří za vše. Přijďte prosím podpořit některý z jejich koncertů a vyjádřit tak podporu těm, kteří denně riskují svoje životy.

„Zdravíme všechny přátele.
S lítostí oznamujeme, že WHAT WE FEEL na konci tohoto roku ukončí svoji činnost. Nebylo to pro nás snadné rozhodnutí. Uplynulých pět let nebylo vždy lehkých. Rádi bychom poděkovali všem, kteří nás podporovali jak při našich utajených koncertech, tak i na těch s více než 500 návštěvníky nebo při turné po Evropě. Potkali jsme mnoho nových hudebních skupin, kolektivů a lidí, kteří sdíleli naše přesvědčení a boj proti fašismu.


Za to jsme velmi vděční. Přestože žijeme v zemi, kde mluvit pravdu a bojovat za spravedlnost znamená ohrožení života i svobody, nikdy jsme se nenechali umlčet.

Od té doby, co ruská vláda přijala „zákony proti extremismu“, se podmínky pro fungování WHAT WE FEEL radikálně změnily. Tyto zákony nejsou zaměřeny pouze proti neonacistům a teroristům, ale také proti jakýmkoliv opozičním hnutím, včetně toho antifašistického. WHAT WE FEEL jako jedna z nejznámějších ruských kapel, která se silně vymezuje proti fašismu a útlaku, je pro stát skupina „extremistů“. To mělo pro nás a pro lidi, kteří nás podporovali, dalekosáhlé důsledky. Téměř na všech našich posledních koncertech, včetně těch, které nebyly veřejně oznamovány, byli organizátoři, návštěvníci a my sami vystaveni masivní represi ze strany státních autorit. Začalo to rozpuštěním koncertu policií kvůli anonymnímu nahlášení bomby na místě konání, které bylo spojeno s vyklizením vybavení, zrušením vystoupení, s přímými hrozbami pro organizátory ze strany policie, která sbírá informace o fanoušcích a návštěvnících pro nově založenou databázi „extremistů“. Některé kluby byly uzavřeny. Lidé, kteří organizovali nebo zajišťovali naše koncerty, měli velké problémy s policií a tajnou službou. Od doby, kdy jsme založili kapelu, jsme byli ohrožováni neonacisty, museli jsme být neustále a vždy ve střehu. Hardcorová scéna se nejen nenechala zastrašit, ale dokázala se nazi teroru ubránit a pořádat sebevědomější akce. Avšak vzhledem k současným represím ze strany státu nevidíme absolutně žádnou cestu jak zůstat aktivní a musíme naší hudební základnu opustit.

Snažili jsme se vždy šířit naše postoje, že hardcore je více než „jen“ hudba. Měli jsme dost nabídek na vystoupení od apolitických, komerčních promotérů, přičemž bychom se museli na jednom pódiu potkat s lidmi, kteří nesouhlasí s našimi životními a sociálními postoji. Vždy jsme takovéto nabídky odmítali. Všechny naše koncerty byly benefiční a vzdělávací vystoupení. Tím, že nyní nehrajeme prakticky žádné koncerty, jsme ztratili hlavní příležitost, jak ovlivňovat dění prostřednictvím hudby. To je něco, čeho už nemůžeme dosáhnout jako kapela. A to je hlavní důvod, proč se rozpouštíme jako WHAT WE FEEL.

What We FeelDalší důvod pro zrušení kapely je, že všeho, o čem jsme snili po hudební stránce, jsme dosáhli. Podíleli jsme se na politickém vývoji ruské punkové a hardcorové scény. Hráli jsme na více než 150 benefiční koncertech pro antifašistické hnutí v naší zemi, které přineslo respekt a uznání. Když se koukáme zpětně, je vždy lepší skončit na vrcholu než při následujícím pádu. Všichni z kapely zůstáváme přáteli. Všechno, čím jsme prošli, nás sblížilo. Cítíme, že jsme udělali dobrou práci. Nyní je čas ji ukončit.

Ale rozhodně to není konec. Budeme pokračovat v úsilí podporovat antifašistické hnutí, jak jen to bude možné. Budeme pokračovat v tvorbě politické hudby — snad v jiných kapelách. Tento rok proběhne poslední benefiční turné po Evropě a uspořádáme poslední koncerty. Jako dodatek připravujeme k vydání kompilaci na památku našeho dobrého přítele Ivana Chutorskojeho, který byl 16. listopadu 2009 zavražděn neonacisty. Zisk z prodeje půjde na podporu jeho rodiny.

Nikdy jsme necítili, že jsme zůstali sami, ale že bojujeme bok po boku za společnou věc. Budeme pokračovat v naší práci s dobročinnými skupinami, které podporují antifašistické hnutí v Rusku.

Dále děkujeme našim přátelům v Rusku, Německu, Bělorusku, Ukrajině, Francii, České republice, Slovensku, Polsku, Švýcarsku, Bulharsku a v mnohých dalších zemích za jejich přátelství a podporu.

Jsme velmi hrdí za příležitost k vystoupení ve všech těchto zemích.

Sometimes Antisocial, Always Antifascist

Bob, Max, Dima, Mitia, Igor, Che“

Good Night White Pride

Recenze na poslední album "Nashi 14 slov"
http://gnwp.cz/content/what-we-feel-nashi-14-slov

Celé turné jedou What We Feel s kapelou HAUSVABOT:
http://www.myspace.com/hausvabot

Článek a rozhovor k tour z minulého roku:
http://gnwp.cz/content/antifa-solidarity-tour-2009

Vice info z Ruska:
http://www.antifa.cz/content/rusko-jeden-mrtvy-po-utoku-nazis
http://www.antifa.cz/content/rusti-neonaciste-stup%C5%88uji-utoky
http://www.antifa.cz/content/o-ruske-ultrapravici
http://www.antifa.cz/content/dalsi-vrazda-v-rusku
http://www.antifa.cz/content/v-rusku-zavrazden-dalsi-antifasista

What we Feel Praha

What We Feel Czech republic