Sobota 20/11/2010

Facebook, policie a další Velcí bratři

Minulý týden proběhlo v pražském kinu bio OKO předávání cen Big brothers awards pro největší narušitele soukromí. Soutěž mapuje od roku 2005 nejvýraznější pokusy o zásahy do soukromí, jak ze strany státu, tak soukromých společností a přímo odkazuje na slavný román George Orwella 1984 a postavu Velkého bratra, která se stala synonymem pro rozrůstající se fízlování v našich každodenních životech.

Z letošního ročníku soutěže si za dlouhodobé slídění odnesla cenu policie ČR za archivaci fotografií aut i jejich řidičů pořízených z kamerových systémů, za rozsáhlé nadužívání žádostí o přístup k citlivým údajům z mobilů, a v neposlední řadě za nezákonné a vysoce společensky nebezpečné špehování zcela bezúhonného ekologického aktivisty v Plzni na objednávku soukromé firmy. (Big Brother Awards)

Ministerstvu vnitra se dostalo ocenění Největšího úředního slídila za to, že bojkotuje přípravy novel o ochraně osobních dat získaných z kamerových systémů, odposlechů a databází DNA. Oblíbená sociální síť Facebook nezůstala pozadu a ocenění si odnesla za soustavné snahy donutit tlakem své uživatele poskytovat co nejvíce osobních informací dostupně takřka pro každého. Podle poroty soutěže, Facebook v posledních letech šestkrát změnil podmínky užívání a vždy tak aby poskytoval menší ochranu osobních dat svým uživatelům. Za takovými snahami stojí nesporně větší marketingový potenciál Facebooku s co nejvíce čitelnými osobními informacemi uživatelů.

Za pozornost určitě stojí i cena udělená mezinárodnímu slídilovi. Letos se jím stal projekt Evropské Unie IDECT, který má integrovat dosavadní monitoring veřejných míst pomocí kamer a mikrofonů, a kontrolu internetu. Cílem bude vyhodnocování dostupných dat umělou inteligencí s cílem vyhledávat „abnormální chování“ a předávat je evropským složkám policie. V kategorii právní norma Velkého bratra se na zlaté příčce umístila vznikající mezinárodní legislativa ACTA, která umožní trestně postihovat stahování z internetu. Zahrnuje v sobě možné odpojení od internetu, zabavení počítače a povinné poskytování informací polici od poskytovatelů internetu. Velké firmy držící práva k dílům různých autorů, umělců či interpretů se pokoušejí prosadit tuto dohodu prostřednictvím jednání, které probíhalo v přísném utajení před širší veřejností, na kterou by tato dohoda měla dopadnout nejvíce, komentují tuto dohodu organizátoři Big Brother Awards.

Kontrola společnosti pomocí sledovacích systémů neustále stoupá, v ulicích kamer přibývá a vyvíjejí se neustále nové technologie o kterých by se Velkému bratrovi ani nesnilo. Snad jen největší naivka může věřit tomu, že se tak děje s upřímnou starostí o bezpečnost v ulicích. Jednu z příčin legitimity kamerových systémů trefně komentovala socioložka Jiřina Šiklová pro hranický deník, „Proč tolik lidí kamery podporuje a odpůrců je relativně málo? Protože nám politici, ale promiňte, například i novináři, neustále podsouvají, jak je svět nebezpečný. Uměle vytvářejí strach a přes strach se nejlépe ovládají lidi.“

Cenu Big Brother Awards za dlouhodobé slídění získala Policie ČR
Kamer jsou už v kraji tisíce a přibývají další

Související: Jsi-li sledován, maskuj se