Pondělí 2/4/2012

Existence 2/2012 – Pracoviště pod samosprávou

Loňský rok byl bouřlivý po celém světě. I u nás si lze všimnout čehosi, co bylo ještě před několika lety výsadou malých skupinek radikálů. Někteří lidé začínají zjišťovat, že současný systém je nereformovatelný, že parlamentní demokracie už nemá dávno s demokracií nic společného a že kapitalismus je tu jen a pouze kvůli generování zisku pro úzkou ekonomickou elitu. Politici jednají v zájmu této elity, proti lidu, i když tvrdí, že ve jménu lidu a z jeho pověření. Tyto skutečnosti se po příchodu krize staly čím dál zjevnějšími. Odpovědí je odstranění systému. S tím ale také souvisí hledání alternativ, a to jak budoucích, tak těch „tady a teď“.

Nové číslo anarchistické revue Existence, kterou vydává Československá anarchistická federace (ČSAF), je věnováno právě hledání alternativ, a to konkrétně na pracovišti. Alternativ, které mohou některým pracujícím zajistit to, že budou mít práci, a zároveň to, že o této práci budou svobodně a v souladu s ostatními kolegy rozhodovat bez přítomnosti jakýchkoliv nařízených orgánů a šéfů.

Vedle obecné otázky hledání alternativ v dnešní době a obsahu pojmu svobodné práce se Existence zaměřuje na výrobní družstva a argentinskou zkušenost s okupací továren. Více o obsahu druhého letošního čísla se dočtete na webu ČSAF.  Tam také naleznete novou Existenci ke stažení či přehled distribučních míst, kde ji lze zakoupit.