Sobota 24/1/2009

Dny vzpomínkových akcí na Honzu Kučeru

www.antifa.czZačátkem ledna se na stránkách antifa.cz a nezapomeneme.antifa.cz objevila výzva ke vzpomínce na Honzu Kučeru, antifašistického skinheada, jehož před rokem v Příbrami ubodal neonacista. Nebudeme znovu rekapitulovat onu tragickou událost, jenž se stala v noci z 18. na 19. ledna 2008 a stála Honzu život. Podíváme se, jak proběhly dny vzpomínkových akcí, které byly vyhlášeny na 16. až 20. ledna.

Ačkoli jde o připomenutí velmi smutné události, jakou ztráta jednoho z nás bezesporu je, byli jsme velmi mile překvapeni, kolik lidí na Honzu vzpomenulo, a to v mnoha koutech Čech, Moravy a Slovenska, dokonce i v zahraničí. Napsali jste nám o více jak třiceti akcích různého druhu – od demonstrací, přes pietní akce se svíčkami až po vyvěšování transparentů, dělání graffiti, vylepování plakátů či pořádání hudebních memorial parties. Několik pietních setkání se konalo i přímo v Příbrami před restaurací Na Chmelnici, kde Honzovi byly zasazeny smrtelné rány nožem.

Asi by bylo dobré zdůraznit, že Honza pro nás není žádným mučedníkem, ani ho nechceme nijak heroizovat. Byl to obyčejný mladý kluk, skinhead, co měl rád zábavu, pivo a muziku a nesnášel rasismus, fašismus a hlupáky, kteří podobné věci hlásají. S tím souvisejí i slova, která zazněla při jednom z pietních setkání v Příbrami: „Raději bychom byli, kdybychom takto vzpomínat nemuseli a Honzu dál potkávali na koncertech antifašistických kapel a při akcích proti neonacismu.“

Nyní si přibližme některé ze vzpomínkových akcí:

AFA Zlínsko a Antifašistická mládež Zlínsko se rozhodly ke vzpomínce na zavražděného Jana Kučeru uspořádat několikadenní program s názvem Memorial Marathon. Uskutečnily se hned tři hudební akce různých žánrů, které měly vždy rozmanité publikum. Přednášky o nebezpečí současného neonacismu a rasismu ve Zlínském kraji a ČR obecně se v Otrokovicích zúčastnila čtyřicítka převážně mladých lidí. V sobotu odpoledne pak proběhla spontánní demonstrace v Otrokovicích, jejíž trasa protínala místní sídliště. Na devadesát účastníků a účastnic demo se hlasitým skandováním snažilo oslovovat místní obyvatele a obyvatelky a upozornit na vraždu mladého antifašisty, problematiku neonacismu a kapitalismu.



V sobotu 17. ledna odpoledne položili v Příbrami u restaurace Na Chmelnici při pietní akci antifašisté a antifašistky ze středních Čech spolu s aktivisty Československé anarchistické federace (ČSAF) věnec a zapálili svíčky.

17. ledna – vzpomínka na Honzu Kučeru v Uherském Hradišti.

30 lidí se sešlo na pietní akci ve Valašských Kloboukách.

17. ledna uspořádala v Pardubicích místní alternativní mládež pochod „Za oběti nacismu“, jehož se účastnilo asi 80 lidí, kteří došli k divadlu, kde u Honzova portrétu položili květiny a zapálili svíčky. Akce byla ukončena minutou ticha.

Opět Pardubice – vzpomínka členů a členek ČSAF – Východní Čechy.

Pietní akce k uctění památky Jana Kučery pořádaná antifašisty a antifašistkami z Čáslavi.

17. ledna se několik košických antifašistů vydalo k památníku protifašistických bojovníků, kde na Honzovu památku zapálili svíčky a drželi minutu ticha. Následující den v centru Košic pověsilo 30 antifašistů a antifašistek smuteční věnec k pamětní desce obětem fašismu a zapálili svíčky. Nechyběl krátký proslov a minuta ticha.

Aktivisté ČSAF vyvěsili v Praze na Těšnově šestimetrový transparent.

18. ledna se v Příbrami u Chmelnice sešlo asi 40 lidí, zapálili svíčky a v tichosti odešli. Poté vyvěsili transparent na železniční most.

V Olomouci se na pěti místech (především u pomníků obětem nacismu) objevily svíčky a podobizny Honzy Kučery.

Parta antifašistů vyzdobila centrum Prahy několika stovkami plakátů.

Aktivisté AFA Blansko uctili památku Jana Kučery symbolickým street artem a zapálením několika svíček.

V Trutnově byl vyvěšen transparent, vylepeny plakáty a nastříkány šablony.

Na náměstí v Žilině se 17. ledna sešlo asi 70 antifašistů, aby si připomněli oběti neonacismu, především však památku Honzy Kučery. Nechyběl transparent, svíčky, květiny a minuta ticha na závěr.

Pietní akce v Jihlavě.

Praha - Opatov

Výlep plakátů a vzpomínková akce v Trenčíně.

20. ledna vyvěsila v Trenčíně jiná skupina antifašistů transparent na nejfrekventovanějším mostě.

Pamětní graffiti v Bratislavě.

19. ledna byl v Kladně vyvěšen velkoplošný transparent a v ulicích města se objevilo několik vzpomínkových piketů. V Kladně se konal také antifašistický koncert, na němž zazněl krátký proslov připomínající jak Honzu Kučeru, tak další oběti neonacismu.

V úterý 20. ledna se před osmou hodinou večer sešlo v Příbrami kolem 60 antifašistů a antifašistek, kteří se během krátkého a tichého pochodu přesunuli k restauraci, kde byl Honza pobodán. Byly položeny květiny a zapáleny svíčky vedle těch, které na místo přinesli lidé během dne. Následoval krátký proslov a minuta ticha.

V bratislavském klubu Obluda proběhla 17. ledna Memorial party, jejíž součástí bylo i promítání filmu Defiance. Poté spustil 52nd St.System a zahrál mimo jiné i mnoho písní, které měl Honza v oblibě.

20. ledna – Memorial party v Plzni.

Londýn: „Chtěli bychom vyjádřit upřímnou soustrast rodině a nejbližším přátelům, kteří ztratili člena rodiny a kamaráda. Posíláme pozdravy z Londýna a přejeme všem antifašistům hodně síly v boji proti těm, kteří mají na svědomí podobné hrůzné činy. Nezapomeneme!“

Vzpomínkové šablony se objevily také ve Skalici, Žďáru nad Sázavou či Praze.

20. ledna před českou ambasádou v Kyjevě vzpomenuli na Honzu ukrajinští antiautoritáři a militantní antifašisté. U jeho portrétu položili květiny, zapálili svíčky a drželi minutu ticha. Kolemjdoucím rozdávali letáky o obětech neonacismu.

Toto byl přehled vzpomínkových akcí na Honzu Kučeru, o nichž jste nás zatím informovali. O některých dalších (např. v Brně, Slaném, Kolíně, Kroměříži...) víme jen z doslechu a jiné, především kulturního rázu, se ještě do konce ledna budou konat.


Honza zůstává v našich srdcích. Nezapomeneme!

Související odkazy:

Spomienkové akcie na Jana Kučeru na Slovensku

ČSAF: Vzpomínkové akce na Jana Kučeru