Aleš Gehringer vulgo DJ Orbith se neonacistům z neregistrované organizace Národní odpor svěřil s historkou, jak byl okradený v Chánově. To je vyhlášeno tím, že zde bydlí z naprosté většiny lidé bez práce a v takřka neřešitelné sociální situaci. Její kořeny sahají až hluboko do dob minulého režimu. Rozšířenou fámou je, že se jedná o čistě romské sídliště, což je omyl, společným znakem obyvatel je maximálně nedostatek financí a sociální situace, nikoliv barva kůže.
Orbith prostřednictvím webu Odpor.org barvitě vylíčil, jak se šel na nechvalně proslulé místo osobně přesvědčit, že "si cikáni nezaslouží byty, které by místo nich mohli dostat slušné rodiny a né tato individua" a aby si tam u té příležitosti pořídil i fotky. Orbith si zřejmě neuvědomuje, co udělal. Výraznou měrou totiž přispěl k podněcování a šíření rasové nenávisti. "Ten článek je napsanej asi v afektu, ne?" uklidňoval Pavla Eichlera jeden kamarád, když ho na Orbithův článek na náckovském serveru upozorňoval.
Více informací v článku na blogu Pavla Eichlera.
Celou kauzu rozebírá také server techno.cz v článku Podivné názory DJe Orbitha. Zde najdete rozhovor s umělcem, vyjádření pražského klubu Roxy a spoustu jiných informací.
Kdo je DJ Orbith?
Aleše Gehringera není třeba dlouze představovat. Od roku 1999 patří ke špičce česko-slovenské taneční scény, letos se v anketě Dance Music Awards – kategorie DJ roku 2006 umístil na druhém místě. Pravidelně se objevuje na předních českých akcích jako jsou Summer of Love, Hradhouse či Antistatic, jeho rezidentní noc Elektra bývá obvykle nacpaná k prasknutí.