Pátek 2/5/2008

Díky všem za 1. máj na Císařské louce

www.antifa.czJsme ještě trochu unavený a nevyspalý, ale chceme krátce poděkovat za skvělou akci, kterou jste nám pomohli uskutečnit.

Doufáme, že se vám festival líbil a pozitivně vás nabil energii, tak jako nás. Tak velký zájem a solidární atmosféru jsme nečekali. Chceme poděkovat všem, kteří se do přípravy a organizace festivalu zapojili, všem, kteří podpořili myšlenku antifašismu a svobody, ať už jako hudebníci, dobrovolníci, ochranka, lidé v infostáncích nebo třeba veganští kuchaři. A hlavně chceme poděkovat všem návštěvníkům festivalu. Bez vás by to nešlo!

Bylo vás hodně přes 3000. Dokážete se bavit, naslouchat a přemýšlet, zatímco skupina nacistických sociopatů pochoduje prázdnými ulicemi a snaží se budit dojem síly svou ukradenou image a vylhanými hesly. Festival pro nás byl spojením politiky a zábavy, byl i vzpomínkou na Chicagské události z roku 1886. Myslíme si, že nezapomínat na ty, kteří bojovali proti útlaku má stále svůj význam.

Rádi bychom také ale tímto dali vědět, že neexistuje žádné MY organizátoři a VY návštěvníci. Existuje jen MY. Proč? Festival byl organizován na zcela dobrovolné bázi a každý, kdo přišel, byl jeho součástí. Dokázali jsme se vysmát kapitalistické logice „maximalizace zisku“ a celý festival jsme zvládli udělat vlastními silami, bez reklamích sponzorů a přesto se vstupem zdarma. Všechny kapely zahrály zadarmo, neplacená byla také všechna práce celého realizačního týmu.

Nevybíraly se ani žádné poplatky za stánky, což je na podobných festivalech zavedená praxe. Nelze zapomenout ani na vstřícnost, kterou projevili lidé zajišťujících záležitosti jako je pronájem a stavba pódia, zapůjčení aparátu a doprava.

Tento přístup by měl být tím hlavním poselstvím. Je jedno jestli děláte festival, vylepujete plakáty, vystupujete proti rasistickým názorům ve vašem okolí, vadí vám neonacistické násilí či proti němu přímo fyzicky bojujete - důležité je, že nejste lhostejní v běžném životě a jste aktivní! Není důležité, co děláte, ale to, že jste ochotni postavit se proti tomu, co nás všechny chce svazovat, co nás odcizuje a nutí klopit hlavy a držet huby. Pokud víte, že je možný svět bez idiotů hlásajících lži typu "holocaust nebyl, ale bude", bez nutnosti být hlídán policejními kamerami, bez umělých autorit šéfů a politiků a bez mantinelů, které určuje tento systém, patříte mezi nás. Jste MY. Ne jen heslo Do It Yourself (udělej to sám), ale hlavně Do It Together (udělejme to společně)!

Včerejší akce byla jednou z příležitostí, jak říct společně MY. Věříme, že další podobné budou následovat. Samozřejmě připravujeme podrobnější report s bohatou fotogalerií. Zajímají nás také vaše názory a postřehy, můžete nám je zaslat na email info(e)festival-proti-rasismu.cz.

Ještě jednou díky a postavte se (nejen)fašismu!