Čtvrtek 20/11/2008

Den létajících prstů

www.antifa.cz

17. listopadu 2008 se v Litvínově opět konalo typicky české divadýlko. Nechybělo v podstatě nic, co k takovému správnému představení patří. To hlavní, co se nikdy v tomto specifickém žánru nesmí použít, použito evidentně nebylo - mozek.

Neonacisté se tento den rozhodli konečně začít tolik očekávanou RAHOWA (Racial Holy War - svatá rasová válka). Dalo by se říct, že se jim to i povedlo. Svědčí o tom prý reakce "normálních" občanů. Ano, musí se nechat, že v době, kdy v mnoha lidech převládá apatie, to vyžaduje už hodně silný impuls. Tentokráte došlo na zaručenou věc, která probere z letargie kdekoho - na Romy.

Romové jsou problémem, na který se dá kdeco svést. Všem je přece úplně jasné, že žádný Rom nepracuje. Všichni kradou a navíc znásilňují bílé ženy (neřkuli, pijí jejich krev). Pokud by nějaký Rom pracoval, je jasné, že bere nám, pracovitým a slušným Čechům, práci. Musíte to znát, tento styl myšlení se traduje z generace na generaci už hezkých pár desítek let. Museli jste to už slyšet - začíná to vtipy o Romech, pokračuje paušalizováním všech podle chování několika a končí snahou o řešení tzv. cikánské otázky, která je však otázkou sociální.

Hledat příčinu problému by bylo příliš náročné, minimálně by to chtělo trošku přemýšlet, popřípadě se začít o problém zajímat. Ale to je v dnešní době, kdy v televizi běží spousty kvalitních telenovel, do jejichž výroby se naštěstí pustili i televize české, úplný nesmysl. Přitom stačí jen sundat brýle předsudků a naslouchat faktům.

Romové mají za sebou kočovný styl života, o který však dnes již většina z nich nestojí. Dalším faktem (bez humanistických keců) je, že byli násilím státním aparátem narváni do panelákových ghett, kde se těžko někdo promění v beránka, který přistoupí na nechutný kolotoč kapitalismu: práce - velmi křehké vztahy – spánek, který se točí neustále dokola, prokládán občasným obžerstvím v podobě nějakého opravdu kvalitního a chutného jídla a při hodně velkém štěstí jednoročního výletu do Chorvatska, kde se pak každý správný český občan ukáže světu jako emancipovaná a "světová" osoba.

Zásadním se však jeví uvědomění si toho, že chování člověka neovlivňuje jeho rasa nebo příslušnost k jakémukoli etniku. Chování člověka ovlivňuje jen a pouze sociální prostředí, ve kterém žije. Neexistuje gen, který by některým Rómům přikazoval "kraďte a řvěte do dvou do rána". Stejně tak neexistuje gen, který přikazuje šéfovi Mezinárodního měnového fondu, aby měl pět aut nejluxusnějších značek. Platí, že bytí ovlivňuje vědomí, nikoli že vědomí ovlivňuje bytí.

Tomu však rasisté nerozumí. Proto přichází „spása" v podobě hordy neonacistů, která přišla problém "vyřešit". A jak ho vyřeší? Podle nich lehce - prostě se probijí do Janova a pak ... Pak co? Zamyslel se jediný z těch slušných a pracovitých Čechů, co by se pak dělo? Pravděpodobně by došlo k bitce ve stylu polských hooligans, ti samí občané by se pak vrátili domů a začali si stěžovat, kdo všechno bude platit ty obvazy a nitě, které se na ty nezbedné chuligány spotřebují. Nebo by chtěli, aby někdo zemřel?

Myšlení těchto lidí se asi zaseklo na vidině řešení problému, které ale řešením není a nikdy nebude. To je totiž ta opravdová divná mentalita, slabošství a hledání východiska tam, kde není, bez zkoumání toho, kam nás zavede a jaké bude mít důsledky.

My chceme taky pogrom!

pogrom

A co neonacisté? U těch hledat nějakou logiku je už asi úplně zbytečné. Někteří jeli do Litvínova s vidinou rasové války, někteří se chtěli jen poprat s policií a někteří šli prostě "dělat riot" bez ohledu na to proč. Věc jasná a známá. Co ale zůstane nepochopitelnou otázkou vedoucí k zamyšlení nad tím, kterou částí mozku takový neonacista přemýšlí, je jejich drzost a prolhanost i vůči těm, kterým jdou nakonec "pomoci". Demonstrace byla nahlášená jako "protest proti násilí", jako příprava na takový piket jistě slouží dlouhé diskuze mezi neonacisty o tom, jaké brnění si pořídí, jakou taktikou se budou bít a jak moc se na ten poklidný protest těší. Jsou ale stejně ochotni stále tvrdit, že násilí v plánu nemají a jako bonus přihodí nějakou tu pohádku o vymyšlené fámě z prostředí ZOGu, sionofašistů nebo rudých bezvěrců.

S logickým cílem však dorazilo do Litvínova vedení Dělnické strany se svým předsedou Vandasem. Ani teď mu nebylo hloupé tvrdit, že nemá s neonacisty nic společného. Není mu trapné neustále dokola omílat, že ti neonacisté ve strukturách jeho partaje jsou pouze výmysly systému, který ho tak strašně nenávidí, že mu po dvou pokusech o pogrom stále nerozpustil jeho partaj. Případně, že je to štvavá kampaň všech různých komunistů (může jim za to vynadat, až s nimi zase bude slavit někde v pohraničí). Hajlující jedinci jezdící na srazy německých neonacistů jsou prostě jen Tomáškovi vlastenci. Tyto, převážně holohlavé mladíky, využívá jako posluchače projevů Dělnické strany. Ne, že by byl jeho hlásek něco extra, texty samy o sobě taky nic moc, prostě žádný Cicero. Zato postoj a styl přednesu se velice podobá jednomu německému židovskému řečníkovi, který byl aktivní zejména v letech 1933 - 1945. Můžeme se o tom přesvědčit z fotografií z posledního festivalu národů v Německu, kdy za Tomáše ještě nějaký židobolševik dokonce narafičil několik namalovaných vojáků wehrmachtu (aspoň klukům vlasteneckým při té kráse v kalhotech trošku zacuká). Vandasův kanonenfutter poté zajistí svým útokem na Janov prostor v médiích. Ne snad, že by se mu ho dostávalo málo, ale přece jenom se lidem musí ukázat, jak má vypadat takový protest proti násilí. Konečně dobrá ukázka toho, jak by to vypadalo, kdyby se Dělnická strana dostala nějakou shodou okolností k moci. Protože potřebuje svou xenofobní partaj legitimizovat, hodí se mu kauza problémového soužití na janovském sídlišti, aby na svou stranu získal i někoho jiného, než s oblibou hajlující a s neonacismem prý nic společného nemající omladinu. A mnozí rasisticky naladění obyvatelé Litvínova mu na to lehce skočili.

A jak to celé dopadlo? Langer chce opět zakázat Dělnickou stranu. Média mají orgasmus a dokonce srovnávají nesrovnatelné - protesty proti zasedání nejvlivnějších buržoustů světa v Praze 2000, kteří zastřešují nedotknutelný svět kapitalistického "volného" trhu spolu s jeho hladomory, válkami, rasismem, nacionalismem a vykořisťováním lidí i přírody, s událostí v Litvínově. Hlavně, že bylo o čem psát, ber kde ber. Gambrinus liga končí, něco nového začíná. Stane se napadání romských sídlišť zábavou pro nevybité chuligány v době zimní pauzy? Asi ne, přece jenom policie bude příště lépe připravená a s neonacisty si nějak demokraticky poradí. Ale pro tentokrát si kluci a holky užili, show byla, mučedník také.

Jen se nabízí otázka, jak moc musíte studovat fyziku, chemii, či dělostřelbu, aby vám došlo, že pyroshow není radno vyrábět si na koleni. Stejne tak neni dobré brát do ruky údajně naprosto bezpečné policejní výbušky. Pak není divu, že vzduchem létají i prsty. Zatčených moc nebylo a Romům se ukázalo, kdo je tady pánem. Neonacisté se můžou plni zážitků vrátit domů a začít psát tendenční reporty plné sentimentu, padlých andělů a Thorových kladiv. Správný český pracovitý bílý občan se může vrátit domů a přemýšlet, kde co obejít a jak co ošulit. Nic proti tomu, ale proč to pak vyčítá Rómům? Aha, to je asi po našem, po česku, to se smí.

Pro Romy se nic nezmění, ale ani pro ostatní obyvatele Litvínova. Místo toho, aby se spolu snažili vyjít, Romové budou stále izolování a případně se sami raději budou izolovat. Rasismus český budou oplácet rasismem svým. Majorita se je bude stále snažit vaporizovat či odstranit, protože se jim takový způsob řešení vyloženě zamlouvá. Opravdu moderní, humánní a vzdělaný národ, ten český. Kdy to skončí? Až si jeden rasista za druhým uvědomí, že problém se nejmenuje cikán, ale rasismus.