Neděle 2/7/2006

Demonstrace NK v Břeclavi

www.antifa.czFašizující policie, zbytečný vrtulník, nacistický pochod… a Štěchovský

Na 1. července svolalo sdružení Národní korporativismus (NK) do Břeclavi demonstraci proti imigraci a imigrantům. Na vlakovém nádraží se sešlo v rozmezí 15.-16. hodiny asi 120 neonacistů, převážně z Hodonínska a Ostravska. Na pochod do centra města se vydali v 16:15. Na druhé straně se sešla skupina 45-50 místních i přespolních antifašistů.

Celou akci provázela silná policejní asistence neonacistické demonstraci, čehož si nemohli nevšimnout také místní obyvatelé, kteří se vyjadřovali nejenom do médií „jak může policie vynakládat tolik prostředků na ochranu několika blbečků.“ Těžkooděnce, městské i státní policisty, policisty na koních a dokonce vrtulník, to všechno měla policie přichystána na ohlášenou demonstraci 120 neonacistů.

Pochod neonacistů měl nebývale hladký průběh, když policie zahradila most přes řeku Dyji. Pro všechny ostatní byl vydán zákaz vstupu, výjimka neplatila ani pro důchodce, cyklisty a rodiče s dětmi. Projevy NK proběhli na náměstí T. G. Masaryka, občasně přerušené pískotem, troubením či hlukem vrtulníku. Policie vytvořila stometrovou neprůchodnou zónu, nikdo nesměl ven ani dovnitř. Zde se dle mého názoru ztrácí smysl této demonstrace, když se má jednat o veřejnou akci.

Zpáteční trasa vedla opět k vlakovému nádraží. Náckové ještě více nabuzeni svou zaslepeností, provolávali další nesmyslná hesla (např. „Nefetuj a pracuj!“). V tuto chvíli jim antifašisté sebrali „vítr z plachet“, když hesla zesměšňovali nebo přetvářeli v „přijatelnou“ podobu. Zpáteční cesta proběhla relativně poklidně. K menšímu vyhrocení došlo u vchodu k vlakovému nádraží, který byl obsazen a blokován antifašisty, kteří měli v úmyslu nácky nevpustit do nádražní auly. Většinou pubertální neonacistická zvířátka poskakovala kolem s pěnou u huby, jen si bouchnout. Antifašisté byli vytlačeni policií, tentokrát na nástupiště. Zde se situace uklidnila a většina antifašistů se rozjela domů.

Asi polovina nácků poté odcestovala do Hodonína, kde navštívili jejich oblíbené restaurační zařízení Ceasar.

Ač byli antifašisté („vyzbrojení“ píšťalkami) na začátku neonacistické akce upozorněni policií, aby udržovali maximální pořádek, pod výhrůžkou zásahu těžkooděnců, značně agresivní náckové ihned začali házet vajíčka a jiné předměty, samozřejmě bez policejní odezvy. Není překvapením, že policie nebyla o málo agresivnější ve svých represivních zásazích, ač k tomu v podstatě neměla důvod. Například pokud někdo řekne svůj názor, policista na něj pošle psa s náhubkem a dalším těžkooděncem je odvlečen do policejního vozu. Tak bylo postupováno vůči antifašistům.

Akci pro místní neonacisty zorganizoval opět předseda Národních korporativitů Jiří Petřivalský z Prahy, který si nejspíš určil jako cíl uspořádat do konce roku 88 neonacistických manifestací. I když byla akce doménou převážně místních neonacistů a zúčastnilo se jí dnes již mnoho známých osob lokálního neonacistického hnutí, kteří podpořili demonstraci pořádanou stejnou organizací 27. května v Hodoníně, nechyběli ani náckové ze Slovenska. Akci navštívili členové Slovenské pospolitosti, s kterou mají Národní korporativisté velmi přátelské vztahy. Nechyběl například Michal Laššák zvaný „Adolf“, člen Slovenské pospolitosti z Bratislavy (foto).

Perlička pro fanšmejkry:

Pochodu na straně NK se zúčastnil i (nejen) policejní udavač Radim J. Štěchovský, několikaletý, neúspěšný student politologie v Hradci Králové, osoba tolik neoblíbená a zesměšňovaná. Tímto mu děkujeme, že odhalil svoji pravou tvář, kterou většinou dětinsky schovával do dlaní. Ano, mohli by jsme si říct, že jako vždy „monitoroval“, ale to by se „nekamarádíčkoval“ s neonacisty a nevměšoval se do organizace pochodu, v jehož čele několikrát šel přímo s transparenty.