Sobota 11/2/2012

Dělnická mládež zve do Jihlavy

18. února chtějí neonacisté pod hlavičkou registrovaného sdružení Dělnická mládež pochodovat Jihlavou. Krajské město má s podobnými akcemi své bohaté zkušenosti. Své akce zde pravidelně pořádal například Národní odpor. Ať už byla oficiální oznámení jakákoliv, neonacisté se scházeli především z důvodu položení věnců u hrobu německých vojáků na centrálním jihlavském hřbitově. Pojďme si podrobně představit letošní organizátory a celé vedení Dělnické mládeže.

Náckové v Jihlavě

18. února chtějí neonacisté pod hlavičkou registrovaného sdružení Dělnická mládež pochodovat Jihlavou. Začátek akce, která se údajně uskuteční na podporu srbského lidu, je naplánován na 14:00 na autobusovém nádraží. Odtud se chtějí neonacisté vydat po Fritzově ulici a Havlíčkově ulici na náměstí Svobody. Místní antifašisté již připravují protiakci, více informací o blokádě náckovského pochodu se dozvíte na webu blokády.

Krajské město má s podobnými akcemi své bohaté zkušenosti. V minulosti zde organizovala demonstraci např. Vlastenecká fronta a Národní aliance, později Národní odpor a Dělnická strana. Ať už byla oficiální oznámení jakákoliv, neonacisté se scházeli především z důvodu položení věnců u hrobu německých vojáků na centrálním jihlavském hřbitově. Poslední taková akce se uskutečnila v roce 2009. Za podpory Dělnické strany (především znojemské pobočky) byla organizována Národním odporem.

 

Mladoboleslavští neonacisté na demonstraci Národního odporu v Jihlavě v roce 2009.

Dělnická mládež a její vedení

Není náhodou, že akci letos organizuje Dělnická mládež. Po rozpadu Národních korporativistů a Autnomních nacionalistů organizace integrovala část lokálních nácků, kteří měli zájem o politickou práci. V roce 2011 vznikla nová pobočka ve Zlíně, na přelomu roku pak v Ostravě a Opavě. „Mladí dělníci“ dále rozběhli dvě kampaně, jednu zaměřenou na moravský patriotismus (Srdce pro Moravu), druhou na propagaci nacionalismu ve školách. Právě kampaň s názvem Školní dvůr byla inspirována podobnými projekty mládežnických skupin německé NPD.

Erik Lamprecht

Svolavatelem letošního pochodu v Jihlavě je sám předseda Dělnické mládeže Erik Lamprecht, který je členem brněnské pobočky. Ta si celou organizaci akce vzala také na starost, především z důvodu organizačních schopností několika jejích členů. Lamprecht v minulosti patřil k Cheeky Boys, dorostenecké skupině fotbalových hooligans Johny Kentus Gang (JKG) z Brna. V rámci předsednických povinností udržuje čilé kontakty s neonacistickou scénou v Německu, především se strukturami NPD v Sasku. Lamprecht byl jedním z organizátorů poslední brněnské prvomájové demonstrace a věnuje se řečnění na demonstracích i v rámci kampaně "Srdce pro Moravu".

 

Fotografie ukazuje Erika Lamprechta a pokladníka Dělnické mládeže Jiřího Dudáka ve společnosti hajlujících neonacistů. Lamprecht s úsměvem v první řadě uprostřed v bílé mikině, Dudák třetí zleva v druhé řadě s čepicí.

 

Erik s delegací NPD na demonstraci DSSS 28. 10. 2011 v Ostravě.

 

Předseda DM v triku se známou neonacistickou kapelou Skrewdriver.

 

Vedení DM (Dudák a Lamprecht) na cestě z neonacistické akce. Dudák v triku Národního odporu.

Tomáš Skyba

Pojďme si představit i ostatní členy vedení Dělnické mládeže (DM), která je formálně oddělena od Dělnické strany sociální spravedlnosti a má tak vlastní organizační struktury. Místopředsedou sdružení je celorepublikově nepříliš známý aktivista Tomáš Skyba. Tomáš je předsedou Dělnické mládeže (DM) ve Zlíně a místním antifašistům dobře známým neonacistou. Aktivizoval se v prostředí Autonomních nacionalistů Zlínsko (AN Zlínsko) , kde po odchodu starších nácků převzal vedení skupiny a komunikaci s centrálou kolem webu nacionaliste.com. Nechvalně známý je především násilnickými aktivitami a rasovým útokem z konce roku 2007, kdy společně s Petrem Bartíkem a Jaroslavem Kocmanem (AN Zlínsko) napadli skupinu zahraničních studentů ze zlínské univerzity. Dvaadvacetiletého studenta ze Srí Lanky mlátili do obličeje a poté ještě kopali ležícího na zemi. Jeho kamarádce z Kolumbie a kamarádovi z Indie se podařilo uniknout. Celý případ byl také medializován.

V roce 2010 zase vyfasoval od zlínského krajského soudu pětiletou podmínku za to, že ve Zlíně bezdůvodně zkopal dvaašedesátiletého muže, poté utekl a nechal svou oběť ležet v bezvědomí v louži krve. Informoval o tom Zlínský deník v článku Mladík zkopal důchodce, dostal pětiletou podmínku. Skyba zpočátku před soudem lhal, že čin nespáchal. Asi po hodině obrátil a doznal se. Jeho agresivní útok totiž viděla řada svědků.

Přestože Skybovi hrozilo až dvanáctileté vězení, nakonec odešel jen s podmínkou. Soudce ale ve zdůvodnění rozsudku dodal, že jde o poslední varování. Skyba měl totiž v té době za sebou více vroubků. Byl v podmínce za již zmiňované napadení studenta ze Srí Lanky, dále byl několikrát zadržen policií - za řízení auta v opilosti nebo když opilý lámal zaparkovaným autům zrcátka. Soud proto Skybovi nařídil i protialkoholní léčbu. Tomáš se v současnosti chová jako mílius a pravý hrdý nacionalista. O jeho skutečném smyšlení jsme se ovšem mohli přesvědčit po útoku na Natálii Sivákovou, kterou náckové i s celou její rodinou ve Vítkově málem upálili. Ve facebookových diskusích mezi neonacisty po tomto činu napsal: "Dal bych jí pod stromeček plechovku zyklonu"

Tomáš Skyba (vpravo) s Petrem Bartíkem, se kterým napadl zahraničního studenta zlínské univerzity. Petr Bartík je aktuálně ve vězení za jiné útoky ve jménu čisté rasy.

 

Místopředseda DM Tomáš Skyba (vlevo) a Petr Bartík ze Zlína

 

Tomáš Skyba (vpravo) a František Včelař vylepují propagandu Autonomních nacionalistů v ulicích Zlína

Jiří Dudák

Hlavním pokladníkem DM je na našich stránkách již mnohokrát zmiňovaný Jiří Dudák. Obsáhle jsme se mu věnovali v článku Kroměřížský Dudák.

 Pokladník DM před zástavou českých dělníků.

Jakub Svoboda

Čtveřici oficiálního vedení DM doplňuje tajemník sdružení Jakub Svoboda. Jakub je mladý agilní politický aktivista z Brna, který se snaží nebýt viděn na čistě neonacistických akcích.

 

 Svoboda na vánoční besídce DS v prosinci 2009 v Brně...

 

...kde to žilo.

 

 Vzpomínaní na staré zlaté časy - zprava: Dudák, Köhler z NPD, Lamprecht a Jakub Svoboda z DM Brno

 

 

Blokádu neonacistického pochodu v Jihlavě nepořádá Antifašistická akce (AFA), ale jednoznačně ji podporujeme. Přijďte i vy podpořit 18. února iniciativu Jihlava blokuje! Náckové neprojdou!