SHAC neboli Stop Huntingdon Animal Cruelty byla jedna z největších kampaní hnutí za osvobození zvířat. Na konci 90. let 20. století slavilo hnutí v Británii úspěchy likvidací několika farem produkujících laboratorní zvířata do vivisekčních laboratoří. Tato menší vítězství vedla k rozhodnutí zlikvidovat Huntingdon Life Science (HLS), která provozovala největší vivisekční laboratoř v Británii. Kampaň se rozrostla nejen po Evropě, ale také za Atlantik. Akce jako osvobozování zvířat, škody na majetku HLS, jejích zaměstnanců, obchodních partnerů a finančních institucí, kde měla firma úvěry, dotlačily HLS až na pokraj bankrotu.
Reakcí Velké Británie bylo nejen finanční pomoc neviditelné ruce trhu, ale i její doplnění o železnou pěst státu. Není se čemu divit, že stát upřednostní zájmy trpících zvířat před zájmy korporátními. Co je nejvíce do očí bijící je, že je upřednostní i před zájmy vlastních občanů. Protože HLS nedokázala najít věřitele na evropském ani na americkém kontinentu, zachránila firmu nakonec britská vláda za použití veřejných financí . Součastně změnila v roce 2005 zákony, aby mohla dosáhnout obvinění aktivistů bojujících za osvobození zvířat. Poté, v roce 2007 provedla velké razie, při kterých pozatýkala velké množství aktivistů. Vyústilo to k rozsudku sedmi aktivistů SHAC k čtyřem až jedenácti letům vězení. Tento rozsudek padl před necelými dvěma lety.
Druhá vlna odsouzení v případě SHAC proběhla minulý týden. Nejvyšší trest ze šestice obviněných dostala Sarah Whitehead (53 let), která je odsouzena k šesti letům vězení. Ostatní aktivisté Tom Harris, Nicole Vosper, Jason Mullan, Nicola Tapping a Alfie Fitzpatrick dostali tresty mezi dvěmi až třemi a půl roky. Aktivisté se podle soudu dopustili organizovaného zločinu tím, že organizovali „spiknutí za účelem poškozování obchodních vztahů organizace provádějící výzkum na zvířatech“. Média v tomto případě ráda směšují násilné (v tomto kontextu nesprávně použito na majetkové škody) akce v souvislosti s aktivisty vedoucí kampaň SHAC. Jádro kampaně bylo především poskytování informací nikoli přímé ničení majetku. V několika zemích již proběhly malé solidární akce s odsouzenými. Akce se odehrály ve Velké Británii, Německu, Francii a USA.
Na čem legálně vydělávají akcionáři HLS?
Čeho se dopustili aktivisté SHAC?
Fotky ze solidárních akcí s odsouzenými SHAC