Středa 20/11/2013

Bulharští fašisté organizují noční hlídky a cílí na imigranty

V Bulharské metropoli Sofii se skupiny fašistů v militaristických stejnokrojích organizují do něčeho, co nazývají „civilními hlídkami“. Jejich smyslem je zastavovat lidi na ulici a požadovat po nich občanské průkazy nebo doklady o imigraci. Vedoucí člen ultrapravicové Strany národní jednoty Boyan Rasate prohlásil, že jak radnice tak policie jsou si velmi dobře vědomy přítomnosti jednotek a nic proti nim nemají.

Na světlo se hlídky dostaly poté, co se fašisté začali na internetu chlubit historkami o tom, jak na ulici zastavují lidi, svítí jim baterkami do obličeje a požadují prohlídku jejich dokladů pod pohružkou násilí, pokud jim lidé nechtějí vyhovět.

Místní novinář popsal dění následovně: „Před deseti dny se začaly centrem metropole procházet nacionalistické patroly. Jeden z jejich vůdců řekl, že mají povolení od ministerstva vnitra. Tohle je vážně nebezpečné. Takové milice jsou jen v totalitních zemích – v Africe nebo Latinské Americe – milice, které mašírují ulicemi a nutí lidi, aby jim ukazovali doklady. Viděl jsem, jak zastavují cizince a chtějí po nich občanky. Kdo jsou a kdo jim dává na tohle právo? Tohle je vážně nebezpečná hra.“

Boyan Rasate a jeho strana využívají rasového napětí posledních dvanáct měsíců, pořádají shromáždění a pochody, požadují aby byli všichni uprchlíci deportováni a volají po zákazu prodeje půdy těm, kdo nejsou Bulhaři.

 

V Bulharsku nyní žije na 9000 uprchlíků, alespoň 70% přitom pochází ze Sýrie. Mnoho z nich žije stísněně a v nehygienických podmínkách takřka bez jídla i peněz. Násilné útoky na uprchlíky narůstají nebezpečným tempem. Jen minulý týden byla napadena neonacisty romská rodina na procházce, imigrant z Nigérie byl napaden při cestě autobusem, a skupina boneheadů, nesoucí transparent s nápisem „smrt uprchlíkům“, pobodala prodavače v obchodě.

Rasismus posilují i národní média, která publikují štvavé články, nebo jeden z poslanců, který označil imigranty jako „kanibaly“ a „islámské fundamentalisty“ a obvinil je, že do Bulharska přinášejí kriminalitu a nemoci. Fašisté necílí jen na imigranty – v posledním roce různé fašistické skupiny zaútočily na pochody „hrdosti“ nebo se pokusily zaútočit a vystěhovat protestující, okupující univerzitu v Sofii. V Bulharsku existuje celá řada ultrapravicových stran a hnutí, například Ataka, populistická strana, která je v parlamentu a využívá k získání popularity mimo jiné motivů kradení země přistěhovalci. Mnoho dalších skupin získává na síle zatím mimo parlament a mnoho z nich také hovoří o vytvoření jednotné ultrapravicové strany – některé skupiny, jako například Nacionalistická strana, se přitom otevřeně hlásí k napojení na místní buňky Blood and Honor.

Fašizace v Bulharsku je přitom analogická k tomu, jak hnědnou jiné země v Evropě, mezi nimi i ČR. Jednotlivé případy kriminality ze strany „ne-Bulharů“, mnohdy nafukované a přibarvované médii, slouží jako záminka k násilí, zaměřujícímu se plošně na snadno identifikovatelné cíle – na první pohled odlišné jedince, kterým jejich situace ztěžuje možnost se bránit.

Minulý víkend se v centru Sofie sešlo několik stovek antifašistů v protestním shromáždění, upozorňujícím na vzestup xenofobie a sílící fašistické hnutí v Bulharsku - shromáždění se konalo pod heslem "Pozor! Fašismus!" a nebylo spojeno s žádnou politickou stranou.

Transparent: Fašismus není názor, ale zločin

 

Zdroj: Bulgarian fascists run nightly patrols targeting immigrants