Neděle 8/2/2009

Bob Doyle

Dne 22. ledna zemřel po krátké nemoci ve věku 92 let poslední žíjící irský bojovník bojující na straně Republikánů během Španělské občanské války- Bob Doyle. Bob Doyle se narodil v Dublinu v revolučním roce 1916, vyrůstal v chudinské čtvrti v North King street a stal se politicky aktivním v třicátých letech. Poté, co byl zraněn při pouličním boji s modrokošiláky a nadosmrti přišel o jedno oko, vstoupil do Irské republikánské armády. Článek obsahuje videa, dokument BBC a film Land and Freedom!

 

Rychle se začal zajímat o sociální témata a v roce 1937 se rozhodl vstoupit do Interbrigády, motivován smrtí svého přítele, veterána z IRA Kita Conwayho, který byl zabit v akci v bitvě o Jaramu v den Doylových 21. narozenin. Jeho první pokus dostat se do Španělska skončil neúspěchem, když byl zatčen a vyhoštěn z Valencie. Podruhé se pokusil ještě ten rok, tentokrát úspěšně, k jednotce ve Figuerasu se přihlásil po přechodu Pyrenejí. Vzhledem k Doylovu bojovému výcviku u IRA, začal trénovat nové dobrovolníky, poté dostal rozkaz přidat se ke skupině směřující na frontu. Po bitvě v Belichte byl v Gandese v roce 1938 zajat skupinou italských fašistů, společně s velitelem Irských mezinárodních brigád Frankem Ryanem. Byl uvězněn na 11 měsíců v internačním táboře poblíž Burgosu, kde byl mučen španělskými fašisty a vyslýchán gestapem, následně propuštěn v rámci výměny vězňů. Začal pracovat v Britském obchodním námořnictvu, usadil se se svojí španělskou manželkou Lolou v Londýně a stal se aktivním v místních odborech. Pravidelně se navracel do Španělska a Irska na oslavy Interbrigád a popsal své zkušenosti v knize "Brigadista: Irův boj proti fašismu".
V rozhovoru pro Irish times řekl: "Cítil jsem, že Irsko ohrožuje fašismus a to byl hlavní důvod, proč jsem šel do Španělska." Tiocfaidh Ár Lá - la lucha continua!

VIDEO
90letý veterán ze Španělské občanské války Bob Doyle mluví v Belfastu o pokračujícím boji vůči fašismu a kapitalismu. /špatná kvalita/

Hudební video-vzpomínka na irské Interbrigadisty

Christy Moore složil píseň na počest všech irských Republikánů, kteří se zúčastnili bojů během Španělské občanské války proti Frankovi a fašismu.

 

Kam dál?
Bob Doyle: 12th February 1916 - 22nd January 2009: "An Unusual Communist"
BOB DOYLE, SPANISH CIVIL WAR VETERAN, DIES AGED 92
Obituary: Bob Doyle 1916 - 2009
Ireland and the Spanish Civil War

FILM A DOKUMENT ke stažení
Land and Freedom (1995)
Dnes už jsou to jen vzpomínky starého, umírajícího muže, ale jaro roku 1936 znamenalo pro mladého, nezaměstnaného idealistického komunistu Davida čas velkých životních změn. Už dlouho odmítal sedět se založenýma rukama a zavírat oči před děním ve světě, a proto se rozhodl opustit rodný Liverpool a vydat se do Španělska bojovat po boku republikánů proti Francovi a rozpínajícímu se fašismu. Vedle ostatních členů marxistických milicí a budoucích přátel se nakonec dostal až do první linie a poznal všechny hrůzy, které může přinést boj. Byl přímým svědkem mnoha důležitých událostí španělské občanské války a prožil také nejednu deziluzi a ztrátu naděje. A přesto nebyl jeho boj a život zbytečný. Tak zní poselství legendárního britského levicového režiséra Ken Loache, jež v roce 1995 obdrželo dvě ceny na festivalu ve francouzském Cannes. V hlavní úloze nepokojného mladého idealisty se představil tehdy jednatřicetiletý Ian Hart. ke stažení

BBC - Spanish Civil War
complete six-part, BCC documentary ke stažení