Pondělí 7/4/2014

Bilanční článek 2013+

Mírně opožděně a proto rozšířeně vám přinášíme tradiční přehled článků, které v minulém roce a čtvrt vyšly na antifa.cz. Připomeňte si, co důležitého se od počátku roku 2013 odehrálo nejen na poli antifašismu.

Tématika článků loni stejně jako každý rok kopírovala vývoj a dění na antifašistické, respektive fašistické scéně v České republice i v zahraničí. Loni opět byly jednou ze zásadních událostí protiromské demonstrace a tak se není čemu divit, že se těžiště naší práce pomalu přesouvá k této problematice. Nezanedbáváme ovšem ani samotné fašisty a neonacisty. Několik důležitých monitoringových článků, jejichž význam prudce stoupá spolu s tím, jak často z nich citují veškerá média a často i policie, jsme loni také napsali. Snaha o pronikání neonacistů do mainstreamu zas přináší potřebu halit jejich ideje do přijatelnějšího balení a tak jsme se důkladně věnovali i takzvaným apolitikům a nacionalistickým uskupením.

Nový rok začal na webu poměrně zostra. Sešla se řada zajímavých článků. Nejprve překlad sady kompletních reportáží Marie Margonis věnujících se Zlatému úsvitu a jeho narůstající popularitě v Řecku. O koncertu Pitbullfarm v Brně a Duchinových narozeninách a o tom, že se v obou případech jednalo o striktně apolitické akce, jste se mohli dočíst v článku „Apolitici“ a NS: Prorůstání nebo srůstání? Další reportážní článek za zahraničí se tentokrát týkal Ruska a jeho antifašistické scény: Ruce pryč od ruských antifašistů! Připomněli jsme si 5 let od vraždy Jana Kučery a vyšla zatím poslední, sedmnáctá Akce!

Jan Fuksa a Pitbullfarm

Hned zkraje února se vyhrotila situace na ubytovně v Krásném Březnu, kterou se její majitel za asistence policie, sociálky a Člověka v tísni snažil vystěhovat. Na obranu obyvatel ubytovny se postavila skupina aktivistů vystupujících pod názvem iniciativa Bydlení pro všechny. Její prohlášení jste si mohli přečíst zde a rozhovor s jedním z aktivistů pak zde. V únoru ještě zaujala kompilace antifašistických hudebních skupin Zajednička Borba, kterou vydali antifašisté a antifašistky ze zemí bývalé Jugoslávie.

V prostoru bývalé Jugoslávie jsme zůstali i v březnu, kdy se na webu objevil článek pojednávající o snahách o rehabilitaci fašistických četniků nacistického kolaboranta Draži Mihailoviče, majících výrazný vliv na dnešní srbskou politickou situaci a realitu. V březnu jsme se pak věnovali fotbalovým chuligánům a to především těm z pražské Slavie. Nejprve na blogu hahaha.antifa.cz vyšel článek Soumrak chuligánů nejen na Slavii, který se zabýval pohasínající slávě slávistických chuligánů, aby se pak zmar zmiňované chuligánky dovršil v podobě Petra Klase dealujícího extázi, o kterém bylo slyšet v souvislosti s úmrtím jedné pražské maturantky. Radost určitě neměli ani nacionální socialisté z Prahy 4, jejichž byl také členem.

Aktivisté v Krásném Březnu

V dubnu již vrcholila příprava na Akční dny 2013, které se uskutečnily na přelomu dubna a května. Proto jste se mohli dočíst něco o ruské antifašistické legendě What We Feel, jejíž koncert byl jedním ze zlatých hřebů Akčních dnů. Neméně zajímavou akcí pak bylo diskusní odpoledne na téma holocaust Romů po Česku, které se odehrálo v klubu Pilot – doprovodné texty naleznete v článku Holokaust Romů po Česku (v angličtině zde) a ve článku Pssssst...mluvil tady někdo o holokaustu Romů?

Dobový dokument odkazující na holocaust Romů a Sintů

V květnu vyšel na dvd dokumentární film Antifašistické akce 161>88, který si stále ještě můžete zakoupit. Jak na to se dozvíte zde a zde. Rozhovor s tvůrci dokumentu si zas můžete přečíst pod názvem Uvědomit si průser ve kterém jsme. Z webu A-kontra jsme pak převzali teoretický článek věnující se politice přímé akce. Na konci května jsme pak naše čtenáře vyzvali, aby se zapojili do projektu Známí a neznámí hrdinové atentátu na Heydricha, který by mapoval osudy řady lidí, kteří se nezištně podíleli na odbojové činnosti v době Druhé světové války. Výzva se však nesetkala s přílišným ohlasem a tak na vaše příspěvky stále čekáme.

V květnu vyšel dokumentární film Antifašistické akce na dvd

Letní měsíce pak odstartovala dobrá zpráva o propuštění ruského antifašisty Alexeje „Škobara“ Olesinova z vězení, na což navazovalo vyhlášení Mezinárodního solidárního akčního týdne s ruskými antifašistickými vězni. O osudech Alexe Gaskarova a Vězňů 6. května se můžete dočíst zde. V české realitě se zas objevil duchcovský případ, kdy byl provokující „majoritní“ pár napaden před policejní služebnou Romy a následovaly další protiromské protesty. Stále se naštěstí najdou lidé, kteří jsou schopni samostatného kritického myšlení. Jedním z nich je i Tomáš Tožička a my jsme tak publikovali jeho text Mým duchcovským. V souvislosti s těmito událostmi jsme prezentovali i článek převzatý z poslední Akce!, který se věnuje tomu, jak zabránit pogromům.

Dalšími převzatými články z Akce! jsou pak texty Co začíná na Provo, věnující se tomuto kreativnímu nizozemskému uskupení a článek Critical Whiteness aneb Můžeme být skutečnými antirasisty? V tomto článku jsme psali o teoretickém konceptu critical whiteness, který je zdrojem debat především na německé antifašistické scéně. Můžete se dočíst, jak se němečtí aktivisté snaží podrobit potřebné sebereflexi svých postojů a dosáhnout toho, aby nedocházelo k nechtěné diskriminaci „nebílých“ i uvnitř hnutí, ale také o tom, jak tento přístup nedotáhnout až ad absurdum.

Léto jsme zakončili textem, ve kterém historik Paul Polansky popisuje svůj návrat do Let v roce 2013.

V nadcházejícím podzimu jsme nezapomněli ani na naše oblíbené apolitiky v čele s naším oblíbencem Duchinem, respektive oni nezapomněli na nás a tak jsme se nejen na základě koncertu Bootboys are back nechali ujistit, že u apolitiků je vše při starém a Duchin stále lže. Na konci měsíce jsme pak přinesli report ze vzpomínkové akce, kdy si několik desítek antifašistů připomnělo před řeckou ambasádou smrt Pavlose Fyssase zabitého neonacisty z uskupení Zlatý úsvit.

Říjen pak byl měsícem, kdy jsme se věnovali stále obskurnější politické straně DSSS. Tomuto uskupení sice již značně dochází dech a jeví se být v agónii těsně před definitivním rozpadem způsobeným defraudacemi, pomluvami a neustálým zesměšňováním se především díky neuvěřitelnému buranství vlastních členů. Jen jsme si tedy připomněli, že i v roce 2013 za DSSS kandidovala řada neonacistů, abychom se pak snažili apelovat na zdravý rozum řadových členů strany, kterým byly rozeslány osobní dopisy. Komunikace s některými členy byla informačně přínosná, s jinými nezajímavá (je zajímavé, že milovníci pravidel a pořádku si zpravidla vůbec nepotrpí na pravidla a pořádek v gramatice). Text otevřeného dopisu a ještě více se můžete dočíst v příslušém článku.

Dopisy odeslané členům DSSS Antifašistickou akcí

Konec roku jsme pak uzavřeli dvěma články. V listopadu jsme informovali o útocích na autonomní centra ve Varšavě během polského nacionalistického Pochodu nezávislosti. Článek obsahuje popis a fotografie z úspěšné obrany squatu a sociálního centra. Na sklonku roku jsme pak přinesli přehled neonacistických pokusů o návrat do 30. let skrze fenomén Wotan Jugendu. Dočtete se o hajlujících buranech na protiromských demonstracích, Sergeji Busyginovi i zajímavosti o nacistické runové symbolice.

V roce 2013 také pokračoval projekt odstartovaný v roce předchozím s pracovním názvem 161 proti anticiganismu, v rámci kterého vyšly tři rozhovory se zajímavými osobnostmi, které mají co říct k tématu anticiganismu. Nejprve to byl rozhovor s Jakubem Polákem o úskalích politické etno-reprezentace, romském hnutí a syndromu získané grantové závislosti nevládek. Posléze rozhovor s Klárou Samkovou, která se nám mimochodem pěkně vybarvila, když hodlá kandidovat za xenofobní Okamurův Úsvit. Další rozhovor s ní na našem webu asi jen tak neuvidíte. Přesto doporučujeme zajímavý rozhovor nejen o roli Člověka v tísni v romské realitě České republiky. Jako třetí a doposud poslední z cyklu rozhovorů vyšel rozhovor s historikem Pavlem Himlem z Univerzity Karlovy o vagabundech za Rakouska-Uherska.

Jeden z rozhovorů cyklu 161 proti anticiganismu proběhl s Jakubem Polákem

Nezahálel ovšem ani náš blog hahaha.antifa.cz. Naopak mnoho munice nám bylo letos naděleno ze strany národovců a tak byl blog takříkajíc "on fire". Kromě několika workshopů na téma, jak správně držet českou vlajku, různých druhů deGenerace identity a dalších videí a vtipů, upozorňujeme především na pohasínající hvězdu, nestora neonacistického hnutí soudruha Tomáše Kebzu aka Stabber1. Prolomením jeho rafinovaného hesla jsme se dostali k zajímavé privátní komunikaci především na téma vztahy, ženy a vlastní ego, což jsme vám zprostředkovali zde, zde, zde a zde. Přejeme příjemnou zábavu.

Připomínáme, že v roce 2013 také vyšlo sedmnácté číslo Akce!. Info, kde časopis zakoupit a link ke stažení naleznete na našich stránkách v sekci stahuj.

Zachovejte nám přízeň, těšte se na další články a především vyvíjejte vlastní aktivitu!