Pátek 28/11/2008

Antifašistická demonstrace: 13.12.2008 Praha

www.antifa.cz

Antifašistická akce (AFA) se rozhodla reagovat na nedávné pokusy neonacistů o protiromské pogromy na litvínovském sídlišti Janov. Proto svolává na sobotu 13. prosince 2008 do Prahy veřejnou demonstraci pod heslem „Proti rasistickým pogromům, proti sociálnímu vyloučení, za důstojný život pro všechny.“ Demonstrace začne ve 14 hodin na Těšnově nedaleko stanice metra Florenc. Podrobnější informace o akci později.

AFA chce tímto dát příležitost všem odpůrcům rasismu, neonacismu i fašismu k veřejnému odmítnutí neonacistických excesů z poslední doby. Nejde ale jen o Janov. Neonacisté utočili v létě na účastníky Queer Parade, napadali Romy v Rokycanech, útočí v Bruntále, v Benešově a mnoha dalších městech. A nejde jen o neonacisty. Státní orgány provedly v minulém týdnu masivní razii na občany vietnamské národnosti. Akce neprobíhala jen v pražské Libuši. Policejní hlídky plošně kontrovaly všechny asijsky vypadající občany. Šikana, zásahové jednotky v kuklách se samopaly, obrněné transportéry. Je třeba odmítnout i takovéto fašizující metody, kterými se otřesená vláda snaží po prohraných krajských volbách získat popularitu. AFA chce zároveň upozornit i na množící se případy sociálního vyloučení a vytváření ghett, které následně vedou k šíření nesnášenlivosti a rasismu.

AFA zve všechny, kterým jsou odporné rasistické útoky i další výpady nacistických pohrobků. Stejně tak i příslušníky menšin, kteří se často stávají terčem rasových či homofobních útoků – Romy, Židy, Vietnamce, gaye, lesby i alternativní mládež, příslušníky subkultur a další.

Antifašistická akce (AFA) je organizací radikálních antifašistů a antifašistek, která se již přes deset let aktivně staví proti všem projevům rasismu a neonacismu. AFA se nevyhýbá ani přímé konfrontaci s neonacisty. Věnuje se osvětové činnosti (např. probíhající výstava o obětech neonacistického násilí v Památníku Lidice) a monitorování aktivistů neonacistického hnutí (např. odhalení velkého množství aktivních neonacistů na kandidátkách Dělnické strany).


Prohlášení Antifašistické akce (AFA) k demo D13

Proti rasistickým pogromům, proti sociálnímu vyloučení,
za důstojný život pro všechny!

V posledních dvou letech je v České republice patrný nárůst neonacistických aktivit a provokací. Zjevná je i snaha neonacistů proniknout do politiky. K tomu jim poskytla legální zastřešení Dělnická strana, jejíž představitelé ještě nedávno napadali sudetské Němce a nyní řeční na akcích německé neonacistické strany NPD. Není překvapující, že mnohé novodobé nácky, kteří jsou známí svým hajlováním, popíráním holocaustu či násilnostmi, bylo možné spatřit na kandidátkách této strany v nedávných volbách do krajských zastupitelstev.

Před rokem neonacisté několikrát demonstrovali svůj antisemitismus provokačními akcemi v Praze a Plzni. Tehdy se proti nim postavilo široké spektrum lidí od radikálních antifašistů až po ústavní činitele. Neonacisté neuspěli. Proto se nyní zaměřili na Romy. V říjnu a listopadu provedli v počtu asi 700 lidí dva bezprecedentní pokusy o pogrom na sídlišti Janov, které se nachází na okraji severočeského města Litvínov. Tentokrát jsme se silného odsouzení od politické reprezentace nedočkali. Jak paradoxní - byli pohoršeni, když loni šlo o již neexistující židovskou čtvrť, a nyní, když jde o Romy, strkají hlavu do písku. I to je důkazem toho, že Romové jsou v Česku bráni za občany druhé kategorie.

Další alarmující věcí je, že se neonacistům podařilo u některých lidí rozeznít strunu protiromského rasismu. Mohli jsme tak být svědky, kdy někteří obyvatelé Janova volali po tom, aby ozbrojení neonacisté byli puštěni na Romy, kteří zde demonstrovali proti rasismu. Byli by spokojení, kdyby na konci útoku zůstalo několik mrtvých Romů? Uvědomují si vůbec, že svou podporou neonacistů volají po genocidě celého jednoho etnika?

V pozadí těchto událostí stojí realitní kanceláře, které vydělávají na stěhování nepohodlných nájemníků z lukrativních oblastí do bezperspektivního sídliště na severu Čech. Lokální politici si zase mnou ruce nad tím, že těmto realitkám prodali nemovitosti, do nichž následně byli nepohodlní nájemníci odloženi. A to vše bez ohledu na problémy, které tento kšeft musel logicky způsobit. Město i realitky tak mají zisk, zatímco problémy zůstávají místním lidem. Kumulace velkého množství sociálně vyloučených osob na malém prostoru za velmi krátkou dobu, které okolí nemůže absorbovat, způsobuje nutně problémy. A politici? Jde přeci o dílo nedotknutelné ruky volného trhu, a to nelze napadnout.

My však nehodláme tiše přihlížet situacím, kdy profitování úzké skupiny přináší neřešitelné problémy obyčejným lidem. Nezavíráme však ani oči před reálně existujícím problémem, kterým je silně obtěžující chování části romských obyvatel Janovského sídliště, které velmi znepříjemňuje život starousedlíkům (bílým i Romům). Ačkoli má problematičnost soužití Romů a většinové společnosti v Česku hlubší kořeny, nelze jimi omlouvat vybydlování bytů, krádeže a obtěžování okolí. Kumulace velkého množství sociálně slabých a vyloučených lidí v ghettech představuje problematickou situaci i pro ně samotné, neboť již samotná atmosféra ghett (společně s nezájmem politiků, úřadů i majoritní společnosti) je nemotivuje ke snaze z pasti sociálního vyloučení vybřednout.

Nehodláme přihlížet ani pokusům o pogromy a parazitování Dělnické strany na těchto problémech. Neonacisté mluví o řešení, ale neříkají, co je tím řešení. Museli by pak totiž přiznat, že jím má být další likvidace celé etnické skupiny. Počet mrtvých, které mají na svém kontě za poslední léta, to jen potvrzuje. Postavme se společně jejich snahám teď, abychom v budoucnu nemuseli přihlížet ještě horším zvěrstvům.

Proč jsme zvolili pro naši antifašistickou demonstraci právě Prahu a neděláme spíš protiakci přímo v Janově? Za prvé, chceme předejít standardnímu mediálnímu zjednodušování podobných protiakcí na tvrzení „dvě znepřátelené skupiny extremistů se přišly poprat“. Za druhé, právě v Praze se nacházejí ti, kdo jsou za míněné problémy zodpovědní. Realitky, které na sestěhování nepohodlných nájemníků vydělávají. Vládní politici, kteří jim to umožňují a kteří nedohlédnou za hranice Prahy, natož aby se zabývali sociálními problémy a problematikou ghett (nepočítáme-li však škrty v těchto oblastech). A v neposlední řadě z Prahy vyjíždí vedení Dělnické strany, aby šířilo v různých koutech Česka rasismus a nesnášenlivost.

Vyzýváme všechny, kterým jsou odporné rasistické útoky i další výpady nacistických pohrobků, aby protest podpořili. Především však ty, jichž se tyto útoky nejvíce dotýkají – menšiny definované na základě etnik nebo sexuálních identit, alternativní mládež i příslušníky subkultur a další.

Cílem naší akce není v yvolávání střetů, ale důstojná prezentace našich postojů a odporu k násilí páchaném příslušníky krajní pravice.

Pojďme říci své NE rasismu, neonacismu a xenofobii!

Antifašistická akce (AFA)

Mobi video D13