Pátek 2/5/2014

Antifašistická akce a ČSAF vydávají vězeňský deník běloruského anarchisty

Jak jsme vás již informovali prostřednictvím facebookového profilu, nedávno vyšla kniha, která by neměla ujít vaší pozornosti. Jedná se o vězeňský deník anarchisty Igora Oliněviče, který napsal během pobytu v Běloruské vazební věznici pro politické vězně, zvané Amerikanka. Igor byl zatčen v Moskvě ruskou tajnou službou FSB a ilegálně přepraven do Běloruska. Zde byl po půlroce výslechů a šikany ve vazební věznici obviněn z teroristického útoku na ruské velvyslanectví v Minsku — za vhození dýmovnice na pozemek velvyslanectví. V květnu 2011 byl odsouzen na 8 let vězení.

Text obsahuje autentické deníkové záznamy z půl roku stráveného v drsné vazbě. Kniha vyvolala krátce po vydání v roce 2012 mezinárodní odezvu, nejenom díky autenticitě vyprávění, ale i díky literární úrovni. Igor se po vydání knihy dočkal zpřísněného vězeňského režimu, ale i ocenění běloruským PEN klubem a Rádiem Svoboda za nejlepší text vzniklý ve vězení.

Kniha vyšla v omezeném nákladu díky spolupráci Antifašistické akce a Československé anarchistické federace. Veškerý výtěžek z jejího prodeje půjde obratem na podporu běloruských anarchistů.


První kapitolu si můžete poslechnout jako mluvené slovo zde:

Knihu můžete získat na těchto místech a akcích:

Kamenné obchody

Internetové distribuce

Slovensko

Akce