Čtvrtek 25/1/2007

Antifa & Straight Edge

www.antifa.czStraight Edge je subkultura, které se na hardcore/punkové scéně objevila už před více než dvaceti lety, především jako reakce na stav tehdejší undergroundové scény – která byla (a ostatně pořád je, bohužel) pevně spjata s alkoholem, drogami, nevázaným sexem a mnohdy zbytečným násilím. Tak se pomalu začalo formovat hnutí složené z lidí, kteří ostře nesouhlasili s každodenním chlastáním, fetováním nebo hulením a volným sexem. Jako první čistě Straight Edge kapela se označovala hardcore/punková sebranka Minor Threat, která dala tomuto hnutí jeho jméno v jednom ze svých songů. Označovali se jako sXe, xXx, nebo Edge. Na koncertech si na zápěstí malovali velké X, aby se tak výrazně odlišili od ostatních. Jejich sympatická myšlenka, alternativní život a zábava bez drog a alkoholu, se rychle šířila a během několika let mělo toto hnutí po celém světě své pevné místo. Vznikají nové sXe kapely jako The Teen Idles, Good Clean Fun, Refused, a spousta dalších. Postupem času se ideologie sXe lehce mění. K vyznavačům se často přidávají vegetariáni nebo vegani, anarchisté nebo libertarianisté a v drtivé většině také ateisté. Tak tedy vypadá hnutí v podobě, v jaké ho známe dnes.

Nemůžeme říct, že každý organizovaný antifašista je ortodoxní abstinent, všeho moc škodí a jeden zdravotní panák/půllitr ještě nikoho nezabil. Rozhodně je ale mezi námi drtivá většina takových, kteří absolutně neodpovídají mediální podobě antifašisty jako levicového feťáka či bezdomovce. Baví nás sport, baví nás hudba, ale nemáme rádi alkohol a drogy. Násilí se nezdráháme pouze v jediném případě, a to pokud nás fyzicky chce napadnout přesila hnědých bojovníků, skandující svá vtipná hesla a označující nás jako feťáky, přestože sami nejsou schopni existovat bez svých hektolitrů piva a krabičky cigaret denně. Takovým se pak snažíme jejich příliš bílé myšlenky vymluvit a rádi jim také ochotně, třeba 88krát vysvětlíme, že v tomto případě jsou feťáky oni sami se svým pivem a ne my, sportující a abstinující antifašisté. V podnapilém stavu si bohužel mnoho z našich rad nezapamatují, proto se jim to snažíme vysvětlovat pokaždé, když k tomu máme příležitost.

Náckové jdou poslední dobou tak daleko, že se snaží nalákat nové bojovníky za čistou rasu do svého Národně Sociálního Straight Edge kroužku. Osobně nám to připadá jako skutečně povedený vtip, skutečnost že by s nacionalistickými a rasistickými myšlenkami mohl souhlasit někdo střízlivý, se nám zdá naprosto utopická, ale oni si kluci odjakživa na paradoxy potrpěli.

Takže to shrneme – ne, nejsme feťáci ani alkoholici, nebydlíme v popelnicích, ani si nepřivyděláváme dealováním drog na základních školách. Máme rádi sport, žijeme zdravě, někteří z nás cvičí bojová umění a jsme alergičtí na bílá nacionalistická hovada, která svou sílu a své naučené fráze (kterým stejně nerozumí) prezentují v přesile, která je rovna počtu piv, která do sebe dnes a denně lijí.

Buď antifašistickým Straight Edge! Nefetuj a sportuj!