Často v Praze představujeme kapely z východu a především z Ruska. Jack Russel, Mister X, Siberian Meat Grinder a další. Ty se většinou vyznačují syrovostí textů, které vycházejí ze zkušeností s policejními represemi, pouliční válkou s nácky, zavražděnými kamarády. Přes všechno špatné dokáže i na východě vykrystalizovat kapela s jasnými postoji, která dokáže udávat směr, inspirovat další kapely a razit jasný antifašistický postoj. What We Feel.
V Praze jsme je mohli za posledních pár let vidět již několikrát. Vždy perfektní show, ať je na koncertě sto nebo třista lidí. Naléhavé texty a proslovy přesně o tom, čím řada z nás žije. V Rusku je to přesně ten pilíř antifašismu v hudbě, stejně jako Rozpor na Slovensku nebo Red Union v Srbsku. Proto jsme rádi, že i přes několikrát ohlášený konec kvůli státním represím kapela stále aktivně vystupuje. Zároveň není mnoho kapel, které vždy ochotně vyjedou na turné, jehož cílem je vydělat peníze buď na antifašistické hnutí v Moskvě nebo pro rodinu zabitého antifašisty.
Poprvé se v Praze a v Evropě vůbec představí Moscow Death Brigade. V roce 2011 nás napadlo vyrobit benefiční trika s hlavním motivem v podobě loga MDB. Po třech letech tak řada z vás bude mít možnost poslechnout si jejich texty naživo. Kapela má kořeny ve streetpunkové i hardcorové subkultuře. MDB dříve vystupovali jako Hoods Up 495, jednotlivé členy jsme mohli potkat v Razor Bois, WWF nebo Siberian Meat Grinder. Více už řeknou slova kapely: "Věříme, že hip-hop může být extrémně účinná zbraň proti fašismu jakéhokoliv druhu, fanatismu, ignoranci, předsudkům a nesmyslné nenávisti. Zároveň však dokáže spojovat lidi a šířit pozitivní poselství přátelství a vzájemné podpory. Abychom to zkrátili - jsme ze země, kde je neonacistické hnutí extrémně velké. Doslova to znamená, že můžeš být napadnutý nebo rovnou zavražděný jen kvůli barvě pleti, nesprávnému přízvuku nebo oblečení, a to kdekoliv a kdykoliv. A to nemluvíme o nějakém druhu zlého souseda - lidi umírají v úplném centru města za denního světla, zatímco se policajti dívají jiným směrem. V důsledku toho byla řada mladých ubodaných nebo zastřelených jen kvůli tomu, že šli na punkrockový nebo hiphopový koncert, či kvůli tomu, že vystupovali proti neonacismu."
Koncert otevře švédská power punk kapela The Guilt, která skvělým způsobem kombinuje hlučný a chytlavý skandinávský rock´n´roll kapel jako The Hives nebo Randy s více groovy power popovou náladou. Tím vzniká vynikající fůze postavená na spalujícím ženském vokálu a silných melodických nápadech, které dělají ze skladeb The Guilt totální hity
Vzhledem k tomu, že koncert se tentokrát neodehraje klasicky ve strahovském klubu 007, ale ve větším novém klubu Podnik, který je na stejném místě jako bývalá galerie Divus, kterou najdete v bývalých prostorch Elektrických podniků přímo na metru stanice Vltavská. K programu jako bonus i premiéru filmu o Ivanu Khutorském, který byl zastřelen neonacisty. Ivan byl jednou z hlavních postav ruské antifašistické scény. Film bude promítán před koncertem v ruském znění s českými titulky.
Ve stejný den se na Strahově uskuteční klasický jarní protirasistický fotbalový turnaj Love Football Hate Racism, přihlášky je možné zasílat na lfhr@antifa.cz.
Obě ruské kapely se představí i na Slovensku, konkrétně v Košicích v úterý 6.5. spolu s dalšími dvěma srbskými kapelami.
V Bratislavě se představí o den později ve středu 7.5. a koncert je koncipovaný jako warm-up party protirasistického fotbalového turnaje, který se uskuteční ve středu v Den vítězství nad fašismem.