Úterý 1/11/2011

28. říjen v Ostravě opět ukázal propojení DSSS s neonacisty

Letošní 28. říjen DSSS se přesunul z Prahy do Ostravy. Tzv. Den národní jednoty proběhl v režii místní DSSS, která dlouhodobě posiluje a může se pochlubit fungujícími a pevnými vazbami na místní neonacistickou scénu. Jedním z důkazů pro toto tvrzení je i společná pozvánka na veřejnou demonstraci DSSS a neveřejnou "kulturní sešlost", která se uskutečnila ve večerních hodinách. V tomto textu se dozvíte, kdo všechno na akci DSSS vystoupil a jaké kapely přijely dělníkům ve večerních hodinách zahrát.

28. října se uskutečnil Den národní jednoty DSSS v Ostravě. V letech 2007-2010 pořádala DS/DSSS pod tímto názvem demonstrace vždy v Praze. Letošní přesun do Moravskoslezského kraje není náhodný. Krajské pobočce strany se pod vedením Mgr. Václava Komárka v regionu dlouhodobě daří, v posledním roce dokonce vykazuje největší počet členů ze všech poboček a místní organizace strany působí v Ostravě, Havířově, Chotěbuzi, Novém Jičíně, Opavě a Karviné. Regionální DSSS vydává na Ostravsku dokonce vlastní noviny Moravskoslezský dělník a v ostravské restauraci Sokolovna (Ostrava-Muglinov) si můžete objednat Dělnický špíz Tomáše Vandase za 88 korun. Vandasovým záměrem tak v současnosti je využít popularity v těchto regionech a směřovat veřejné akce, alespoň do konání krajských voleb v roce 2012, na sever Moravy a Čech.

Komárek řeční na Masarykově náměstí v Ostravě 28. 10. 2011, v publiku vlají vlajky DSSS a AN. AN v regionu byli vždy propojeni s militantními neonacisty, např. AN Bruntálsko vedli známí vítkovští žháři.

DSSS v Ostravě

Existence sociálně vyloučených lokalit, frustrace místních obyvatel a vysoká nezaměstnanost nejsou jediným důvodem, proč se DSSS v Moravskoslezském kraji tak daří a proč si Vandasovci vybrali místo pro konání své letošní oslavy 28. října právě zde. V Ostravě je navíc na co navazovat. Tradice pořádání veřejných akcí u příležitosti 28. října zde vznikla už v polovině devadesátých let, kdy její základy položila místní organizace Vlastenecké fronty. Později na ni navázala Republikánská mládež, Národní odpor Slezsko a Národní korporativisté. Je to náhoda, že po těchto organizacích, prolezlých neonacisty, přebírá štafetu DSSS? Zdá se, že ne. Ve většině z těchto uskupení totiž působila dnešní místopředsedkyně krajské DSSS Iveta Machová. Že není Iveta nováčkem na ostravské neonacistické scéně, jsme psali již v minulosti (Dělnická strana a neonacisté). Zapálená neonacistka spravuje také krajské webové stránky strany a poskytuje na nich prostor svému druhovi Davidu Dembinskému, který byl přední postavou Národního odporu Slezsko a v současnosti pobývá ve vězení za vydírání a střelbu na proslulé Stodolní ulici v centru Ostravy.

Iveta Machová v čele letošní demonstrace DSSS 28. října v Ostravě.

Ostrava DSSS

Také další klíčové postavy místních organizací DSSS v kraji pocházejí z neonacistického prostředí. Ať jde o Tomáše Högera z Havířova, Daniela Čerpáka z Karviné nebo Mirko Musila z Frýdku-Místku (více v textu Kandidáti DS: Moravskoslezský kraj), všichni jsou prokazatelně spojeni s místními neonacisty. V minulosti se na 28. říjnech v Ostravě objevovali hlavně neonacisté ze Slovenska, na letošní demonstraci ale dorazila delegace přímo z Německa. Spolu s Erikem Lamprechtem, předsedou Dělnické mládeže, přijela Katrin Köhler z NPD Chemnitz, která měla v Ostravě proslov. Köhler s DSSS a DM spolupracuje dlouhodobě, letos jsme přinesli její fotku s brněnskými neonacisty z DM, kde si se společným úsměvem prohlíží mapu hitlerovského Německa.

Köhlerová z NPD Chemnitz (bez mikrofonu) při svém proslovu v Ostravě

Ostrava NPD

Delegace z NPD Chemnitz v Ostravě

NPD Ostrava

Pokud je v některých regionech propojenost DSSS a lokálního neonacistického hnutí záležitostí několika jednotlivců, v Moravskoslezském kraji jde o velmi provázanou a systematizovanou spolupráci. Příznačné je to zvláště po policejních represích před dvěma lety, kdy veřejné akce neonacistického hnutí a jejich organizací jako Národní/Svobodný odpor skončily a neonacisté začali vyvíjet veřejné aktivity pod hlavičkou DS/DSSS. Neveřejné aktivity v podobě kulturních akcí, vzpomínkových shromáždění a ilegální činnosti naopak zabezpečují zakonspirované buňky Národního odporu nebo jiných, na něj navázaných neonacistických skupin. Nutno dodat, že často je zabezpečení veřejných i neveřejných aktivit personálně propojené a průsečíkem se často stávají ústřední postavy DSSS. Příkladem může být právě letošní 28. říjen v Ostravě. Již v pozvánce, která kolovala v neonacistickém hnutí, je patrný důraz na veřejnou i neveřejnou akci Dne národní jednoty.

„Zdar v pátek dne 28.10. v Ov od 14:00 proběhne Den národní jednoty pod záštitou DSSS na centrálním Masarykově náměstí. Večer místní aktivisté k tomuto svátku pořádají kulturní sešlost na níž zatím přislíbily účast Legion S, Sigmundur, Randall gruppe a Silesian Division. Očekává se o5 bezpečné příjemné místo i s noclehem. Předávej dál pouze prověřeným lidem buď osobně nebo zahraničnímy maily. Díky a naviděnou.“

Za těmito koncerty, které se v posledních dvou letech přesouvají do polského pohraničí, stojí převážně lidé z okruhu Národního odporu Slezsko. Ústřední postavou je Jakub Kotlář, zpěvák kapely Silesian Division. Jakub a Marián Kotlářovi jsou bratři původem z Hlučína-Darkoviček a jsou jedněmi z tahounů organizovaného neonacistického hnutí na Ostravsku. Marián Kotlář byl jednou z klíčových postav ostravských Národních korporativistů a později Autonomních nacionalistů, Jakub Kotlář pak Národního odporu Slezsko.

Marian Kotlář (vpravo) rozdává v ulicích Ostravy noviny Národního korporativismu, existence stejnojmenné organizace se však už tou dobou blížila ke konci

Národní korporativismus Ostrava

Marian Kotlář na demonstraci DS 1. 5. 2009 v Brně

Marian Kotlar Ostrava

Spolu s Ivetou Machovou je právě Jakub Kotlář důležitým pojítkem mezi místním neonacistickým hnutím a DS/DSSS. Z minulosti víme, že se od DSSS rozhodně nedistancuje. Na shromážděních DS byl Kotlář označen páskou pořadatele, např. na demonstraci DS v Litvínově-Janově 17. 11. 2008. Sám kandidoval ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2010 za DS (12. místo na kandidátce v Moravskoslezském kraji).

Jakub Kotlář (nemaskovaný) mluví na demonstraci Národního odporu Slezsko v roce 2005 v Ostravě

Kotlář (vpravo) drží transparent Národního odporu na demonstraci DS 1. 5. 2008 v Praze

DS 1.5. 2008

Kotlář při pouličních nepokojích při demonstraci v Janově v roce 2008, vpravo od něj maskovaný Tomáš Havlík z Národního odporu Slezsko

Janov 2008

Kotlář jako pořadatel spontánní neonacistické demonstrace v centru Ostravy proti policejním represím v roce 2009

Ostrava 2009

Také koncert, na který zvali neonacisté po mítinku DSSS (Silesian Division, Sigmundur, Legion S, Randall gruppe), mají na svědomí lidé z kapely Silesian Division a jmenovitě Jakub Kotlář. Tato ostravská kapela vydala své debutové album s názvem „Čas změny“ v roce 2009. Album je věnováno neonacistům, odsouzeným v souvislosti s demonstrací Národního odporu v Brně 1. máje 2007, a Mariánovi Manovi, odsouzenému za vraždu dívky, která se v neonacistickém prostředí pohybovala.

Album kapely Silesian Division z roku 2009, na obálce jsou fotky z násilných riotů v severočeském Janově. Členové kapely se této akce sami zúčastnili.

Silesian Division

Píseň kapely Silesian Division – Čas změny ze stejnojmeného alba, zpěv Jakub Kotlář

Kapela Sigmundur, která na koncertě vystoupila, je lokální projekt dlouholetých neonacistů Jana „Anděla“ Lokaje a Tomáše „Křečka“ Ondřejka, kteří působí také v jiných neonacistických kapelách jako je např. opavský Adler. Oba jsou kamarády vítkovských žhářů a byli v souvislosti s tímto útokem vyšetřováni. Oba se také v minulosti podíleli na pořádání neonacistických koncertů na severu Moravy. Jan "Anděl" Lokaj působí navíc jako pořadatel na akcích DS.

Společná fotografie neonacistů a kamarádů z Opavska a Bruntálska, vítkovští žháři Cojocaru, Müller, Vaculík, Lukeš, dále Vassiov a společně s nimi Tomáš Ondřejek z kapely Adler a Sigmundur. Ondřejek dělá na fotce „brýle“ a má triko kapely Adler.

Vítkov

Anděl jako pořadatel na demonstraci DS 1. 5. 2009 v Brně

Brno

Další členové kapely Sigmundur jsou neonacisté z blackmetalových kapel Silva Nigra (Karviná) a Vrolok (Ostrava). Kapela vydala loňský rok split CD se severočeskou blackmetalovou kapelou Nomisterion, které jsme se věnovali v článku Vyli bílí vlci i pro Dělnickou mládež?

Split CD NSBM kapel Nomisterion a Sigmundur z loňského roku

Sigmunurd

Anděl i Křeček působí také v opavsko-ostravské kapele Adler, která vznikla v roce 2001. Kapela vydala v roce 2002 své debutové album s názvem The Power from Silesia a o tři roky později další album s názvem Na konci stojí smrt.

Debutové album kapely Adler

Adler

Koncert kapely Adler v roce 2006 na Krnovsku, vlevo Anděl, uprostřed jako bubeník Křeček

Adler koncert

Atmosféra na koncertě kapely Adler

Adler koncert

Jan „Anděl“ Lokaj je jeden z nejvýznamějších neonacistů ze severní Moravy, mimo kapel Adler a Sigmundur je vůdčím členem NSBM kapely Slunovrat, která vznikla v roce 2008 a zahrála si mimo jiné s ruskou NSBM legendou Temnozor.

Neonacisté z kapely Slunovrat, Anděl druhý zleva

Slunovrat Blackmetal

Další kapelou, která na akci vystoupila, jsou litoměřičtí Legion S. Jedná se opět o neonacistickou kapelu, která koncertuje čistě na akcích organizovaných neonacisty pro neonacistické publikum v Čechách a v Německu.

Legion S – píseň o modle neonacistického hnutí Ianu Stuartovi

Randall Gruppe je brněnská kapela, v jejímž čele stojí jeden ze zakladatelů Bohemia Hammer Skinheads Martin Korec.

Tradice 28. říjnů na Ostravsku
Na oficiální bázi začala veřejné akce v regionu organizovat Vlastenecká fronta, která tradici tzv. 28. říjnů v Ostravě založila v polovině devadesátých let. VF byla posléze nahrazena Republikánskou mládeží, kterou po jejím rozpuštění vystřídal Národní odpor Slezsko. Řada členů Republikánské mládeže se při té příležitosti přesunula do Národního odporu. Po policejních represích a určitém vyhoření starších aktivistů nahrazuje Národní odpor organizace s názvem Národní korporativismus, která spojuje militantní neonacisty a umírněné nacionalisty a snaží se tak oslovit širokou veřejnost. Po neúspěšném působení v regionu, kdy se k organizaci nepřipojil větší počet členů, se Národní korporativismus štěpí na tři proudy. Část aktivistů se nadále věnuje činnosti v Národním odporu, další zakládají nové skupiny Autonomních nacionalistů nebo rozšiřují místní organizace Dělnické strany v kraji. Nejdůležitějším jevem v současné době je pak spolupráce všech těchto subjektů a také určité personální propojení – především v případě Dělnické strany (Dělnické strany sociální spravedlnosti) a Národního odporu.

Demonstrace Národního odporu Slezsko 28. 10. 2002 v Ostravě

Národní Odpor Ostrava

Obecně jsme o vývoji situace ve Slezsku psali v článku Od Slezska k Vítkovu.