27. leden 1945, datum které se navždy zapsalo do dějin. Tento den osvobodila sovětská vojska jeden ze symbolů nacistické diktatury, vyhlazovací tábor Osvětim. Na výročí tohoto dne připadá Den památky obětem holocaustu.
Nacistický holocaust (hebrejsky šoa) je jednou z nejhrozivějších událostí nejen ve 20. století, ale i v historii lidstva vůbec, při které zemřelo okolo 13 milionů lidi (jde o nejběžněji používaný odhad, rozmezí se pohybuje od 11 do 17 milionů obětí), z toho bylo okolo 6 milionů Židů.
Přes 13 milionů lidí bylo zabito kvůli tomu, že se „provinili“ nesprávným rasovým a náboženským původem, sexuální orientací či to byli odboráři, anarchisté, antifašisté nebo lidé se zdravotním postižením. Nacistům na to stačilo pouhých 5 let. Dnes lidí, kteří holocaust přežili a mohli by o jeho hrůzách podat svědectví ubývá. Toho se snaží zneužít tak zvaní historičtí revizionisté (např. David Irving, Ernst Zündel nebo David Duke), kteří záměrně snižují čísla obětí, či popírají že v koncentračních táborech byly plynové komory. Někteří přichází dokonce s takovými teoriemi, jako například že Osvětim byla rekreačním místem či že si Židé všechno vymysleli, aby získali svět pod svoji nadvládu. Mezi seriozními historiky je však tento směr odmítán s odůvodněním neseriózní práce s historickými prameny za účelem falšovat historii. Jeden z ideologů dnešního českého neonacismu Erik Sedláček je znám svojí hláškou "Holocaust nebyl, ale bude".
27. leden by měl být dnem, kdy si vzpomeneme na oběti totalitních režimů, a uvědomíme si, že je naší morální povinností, aby se v budoucnu nic podobného již nikdy neopakovalo.
Více o holocaustu na stránkách holocaust.cz
Original Nazi Concentration Camp Díl I.
Autentické zábery nacistických (koncentračných) táborov smrti, ktoré boli natočené spojencami, ktorí ich zaistili a oslobodili.
Original Nazi Concentration Camp Díl II.
Autentické zábery nacistických (koncentračných) táborov smrti, ktoré boli natočené spojencami, ktorí ich zaistili a oslobodili.