Čtvrtek 25/4/2013

27.4. - 12.5.2013 Akční dny 2013 l TIP!

Myšlenkou Akčních dní je prezentovat naše názory a aktivity v široké škále jejich pestrosti a forem, zároveň ale pod jednotným zastřešením a se stejným cílem. Ukázat naši různost, ale zároveň demonstrovat jednotu. Pobavit, ale i vzdělávat. Umožnit upevňovat vazby, ale i připravovat se pro boj.

S konceptem Akčních dní přišlo širší antiautoritářské hnutí minulý rok na Prvního máje. Nápad samotný se osvědčil, i když až v praxi jsme získali řadu zkušeností s tím, co by bylo dobré z hlediska organizace upravit. Ty jsme zapracovaly a letošní První máj vás proto Akční dny čekají opět. Na větší časové ploše, více lokalitách a s menším překryvem.

Opět bude spousta prostoru na to, vybrat si akci, která je blízká vašim zájmům a zaměřením, a podpořit myšlenku boje za svět bez autorit, hierarchie a donucování. Nechat se inspirovat a rozvíjet boj po zbytek roku…

Veškeré potřebné informace k Akčním dům i k jejich jednotlivým akcím naleznete na webové stránce 1maj.cz

 

 

Prohlášení k prvomájové demonstraci 1. 5. 2013 / 14:00 Náměstí Republiky / Praha

Nacházíme se uprostřed období, kterému říkají krize. Důsledky cítíme a vidíme všude okolo sebe: lidí bez domova přibývá, věci denní potřeby se zdražují, platy klesají, zprávy o sebevraždách z ekonomických důvodů se staly stejně všední, jako ty o podvodech a krádežích ve velkém.

Jak ze současného marasmu ven? Je asi zbytečné připomínat, že cestu nevidíme ve výměně politiků za jiné. Tentokrát nechceme vůbec mluvit o politicích. O těch se mluví dost na všech frontách. Beztak to jsou jen vykonavatelé vůle těch, co mají nejvíce moci a peněz. Chceme zaměřit pozornost na ty, jejichž zájmům současná krize vyhovuje, na ty, co z ní nemálo profitují.

Ti nejbohatší jsou v dobré náladě a mají k tomu pádný důvod. Krize je pro ně skvělou příležitostí, jak získat více peněz. Nemluvíme tu o vydělávání peněz, o jejich získávání reálnou, alespoň do určité míry smysluplnou činností. Mluvíme tu o spekulacích, o koncentraci bohatství v rukou bezohledné menšiny na úkor všech ostatních.

Hledáme-li cestu ven, položme si následující otázky: Chceme žít ve společnosti, kde někdo disponuje majetkem v řádu sta miliónu či miliard, zatímco jiným lidem hrozí smrt umrznutím, protože nemají střechu nad hlavou? Chceme žít ve společnosti, kde jedni kupují teplákové soupravy za šestimístné sumy, zatímco o pár set metrů dál živoří jiní z odpadků?

Těm, o kterých mluvíme, jsou klasické politické protesty ukradené, zvlášť pokud ti u kormidla neohrožují jejich majetek. Přečkají je v klidu u bazénů svých vil a pak se vrátí k tomu, co umí nejlépe. Ale možná je načase, aby to bylo jinak. Možná je načase ukázat, že pokud krize, tak se vším všudy a pro všechny. Váš mejdan skončil. Tentokrát jen na pár hodin, na které pokazíme vaši party… Těch pár hodin ale nebude jen nepříjemným rozptýlením. Bude vzkazem. Že viníci současného stavu nejsou jen politici, ale i ti, co na současném uspořádání obscénně profitují. A že toho máme dost. Váš mejdan skončil. Náš právě začíná…

 

Program

Holokaust Romů po Česku – Ignorace, ticho a zapomnění
28. 4. 2013, 16:00
Pilot Klub, Praha

Kino Pilot nabídne v neděli 28. dubna hned dvě výjimečné akce – tou první je česká premiéra dokumentu „A People Uncounted“ (Lidé, se kterými se nepočítá), mnohonásobně oceněného snímku, který se věnuje té části historie, ze které většinou zbyla jen poznámka pod čarou – holokaustu Romů. Druhou akcí v rámci tématického odpoledne je přednáška amerického historika Paula Polanskyho o realitě pracovního tábora v Letech, českých náccích a jejich poválečné beztrestnosti. Program završí hudební afterparty v podání Please the Trees a Bonuse.

 

Benefiční koncert What we feel & Jack Rusell
29. 4. 2013, 19:30
Klub 007, Praha

Ivan Chutorskoj je jeden z mnoha lidí, kteří se stali obětí neonacistů v Rusku. Ivan byl velmi aktivní součástí ruské antifašistické scény a jeho památku chtějí připomínat i moskevští What We Feel, kteří se v rámci benefičního turné na podporu Ivanovy rodiny zastaví opět i v Praze. Téhle kapele to prostě nemůžete nevěřit – oni moc dobře vědí, o čem mluví, když zpívají „společně proti fašismu“. Tentokrát s sebou přivážejí další hard.

 

Debata Krize bydlení a jeho alternativy
30. 4. 2013, 17:00
Café v Lese, Praha

V Café v Lese se 30. dubna koná debata o komunitním bydlení a dalších alternativách k současnému nepříznivému vývoji. Program začne přednáškou německého odboru squatterů Mietshäuser Syndikat a poté bude následovat debata o možnostech bydlení v Česku za účasti představitelů různých subjektů, kteří se tomuto tématu dlouhodobě věnují – Konexe Krupka, Nový Prostor, SOS Přednádraží a dalších.

 

Demonstrace – „Party skončila!“
1. 5. 2013, 14:00
Náměstí Republiky, Praha

Na prvního máje se demonstruje. Své taškařice v ulicích pořádá nejedna politická strana, využívající Svátku práce k vlastní propagaci. První máj je ale především tradiční dobou protestů antiautoritářů. Letošní demonstrace platformy 1. máje chce všem těm, kdo profitují z krize a problémů ostatních, připomenout, že i oni jsou součástí krize, a že jejich párty skončila. Ta naše ale teprve začíná! Demonstrace začíná ve 14:00 na Náměstí Republiky.

 

Promítání: Boj o Miladu
1. 5. 2013, 21:30
před squatem Milada

Squat Milada nebyl pouze místem rozvíjejícím anarchistické hnutí a alternativní kulturu. Byl také bitevním polem, na kterém se mnohdy čelilo ohromné přesile represivních složek státu, najatých ochranek prolezlých neonacisty a xenofobní společnosti. Film Lukáše Borla se snaží zachytit chronologii těchto bitev od roku 1998 do současnosti. Najdete v něm jak dobové záběry, tak rozhovory s aktéry a aktérkami konkrétních bitev o Miladu.

 

Fotbal proti rasismu
4. 5. 2013, 11:00
Věžnička u Jihlavy

Další z řady fotbalových turnajů proti rasismu proběhne u Jihlavy. Místní crew chce ukázat, že ve fotbale není pro rasismus ani xenofobní kecy místo. Registrace 5-členných týmů proběhne mezi desátou a jedenáctou dopoledne, zápisné týmu je 100,-.

 

Antifašistická hardcore show
7. 5. 2013, 19:00
Klub 007, Praha

Naprosté špičky jednotlivých hardcore subžánrů (SEE YOU IN HELL + GATTACA + SKYWALKER + DROM) se sejdou na jednom pódiu, aby zase ukázaly, na které straně stojí hardcore scéna v boji proti fašismu, rasismu a náckům. Koncert začíná v půl sedmé, a do sedmi je vstupné pouhá stovka. Po show budou promítány dokumenty s antifašistickou tématikou.

 

23 & 161 – Here we are!
7. 5. 2013, 21:00
Cover Place, Praha

Technaři vždycky byli ze své podstaty protisystémoví. Tentokrát se rozhodli své postoje vyjádřit explicitně a přímo podpořit kampaň Good night white pride a antifašistické aktivity a uspořádat benefiční party. To, že techno nepotřebuje restrikce, policajty a dělení lidí na základě pochybných kritérií, a že rovnej a tvrdej beat je nejvíc, přicházejí připomenout legendární soundsystémy Komatsu, Fatal Noise, Cirkus Alien, Vosa a další. Začátek v devět, konec za světla

 

United Colours of Football
8. 5. 2013, 9:00
Bratislava

Ten, kdo v minulých letech navštívil bratislavský fotbalový turnaj, pořádaný místními antirasisty a fotbalovými nadšenci, ví, že tahle akce stojí za to. Hřiště základní školy Mudroňova zase zaplní fotbalové týmy, diváci, Djs (v čele s Vecem a B-komplexem), distra, jídlo a pití. Na konci celého dne, po všech zápasech a sportovních exhibicích, se ukáže, kdo nejvíc natrénoval, kdo do toho dal srdíčko a komu přálo štěstíčko. Dejte dohromady tým a přihlaste se, nebo přijeďte alespoň jíst, tančit, fandit a podpořit antirasistické a antifašistické aktivity.

 

Stierajme rozdiely a vytvárajme alternatívy!
11. – 12. 5. 2013
Bratislava, klub Obluda

Cyklus přednášek, worhshopů a večerní koncert.