Úterý 25/2/2014

19.-.20.4.2014 Anarchistický festival knihy l Praha l klub Pilot Donská 19 a Café V lese Krymská 12 l 12:00

S potěším zveřejňujeme pozvánku na další ročník Anarchistického festivalu knihy, kterou jsme obdrželi od kolektivu, jenž ho pořádá. Akce se bude konat v Praze 19. - 20. dubna.

V době, která přeje politickým a sociálním alternativám, potřebujeme místa setkávání, kde se dají navazovat nové kontakty, kde lze diskutovat, sdílet informace, startovat a propojovat aktivity.

Anarchistický knižní festival pro širší okruh antiautoritářského hnutí takové místo nabízí. Jeho jádrem je, jak název napovídá, setkání vydavatelů a distributorů literatury, tedy příležitost shlédnout a případně pořídit široké spektrum tematické literatury a také potkat její tvůrce tváří v tvář.

Ale nezůstává pouze u toho. Součástí festivalu jsou i celodenní pásma tématických přednášek zajímavých hostů z domova i zahraničí, praktické workshopy i prezentace aktivních skupin, kolektivů a organizací.

Knihy a další publikační aktivity jsou důležité, ale protože bez živého hnutí a reálných aktivit jsou jen teorií, téma letošního festivalu jsou reálné sociální boje. Můžete se tak těšit na hosty z řad ukrajinských anarchistů, se kterými budeme hovořit o nedávných bouřích, na člena kolektivu CrimethInc, který se podělí o zkušenosti z dlouholetého organizování hnutí v USA. V jednání jsou aktivisté ze squatu Rota Flora z Hamburku, který udržely na světě masivní pouliční bouře, nebo běloruští anarchisté neúnavně bojující proti represím autoritářského státu.

Letošní ročník anarchistického knižního veletrhu se uskuteční o víkendu 19.-20. dubna (pondělí je státním svátkem) v klubu Pilot na adrese Donská 19 (prezentační část se stánky) a Café V lese na adrese Krymská 12 (přednáškové pásmo), oba dny od 12:00 do večerních hodin. Oba prostory jsou od sebe vzdáleny 130 metrů.

Program přednášek

Peter Gelderloos (USA/Španělsko) – Boj o barcelonské ulice

V posledních několika letech nastal v Barcelonských ulicích prudký rozvoj zdola organizovaných aktivit, ať už jde o stávky, okupace náměstí, shromáždění, obsazování nemocnic, stávky v dopravě a studentské stávky, odpor proti vystěhovávání lidí z domovů nebo pouliční nepokoje. Anarchisté debatovali o roli, kterou by v těchto bojích měli zastávat a v praxi se různými přístupy snažili povzbuzovat praxi zdola organizovaných aktivit a zabraňovat převzetí těchto hnutí politickými stranami. Přednášející z Barcelony bude hovořit o některých úspěších a neúspěších tohoto procesu.

Peter je americký anarchista a autor. V roce 2001 byl odsouzen k šesti měsícům vězení za protest proti výcvikovému táboru School of Americas, které si do posledního dne odseděl. Napsal knihy How Nonviolence Protects the State (Jak nenásílí chrání stát) a Anarchy Works (Anarchie funguje)

V případě hlubšího zájmu si lze předem přečíst obsáhlý text na toto téma zde: http://www.crimethinc.com/texts/recentfeatures/rosefire.php

Ukrajinští anarchisté – Ukrajinské povstání očima anarchistů

Skupina anarchistů z Kyjeva bude mluvit a diskutovat o tom, co se v posledních měsících dělo na Ukrajině. Zváží plusy a mínusy proběhlých událostí, bude mluvit o Pravém sektoru, roli, jakou v událostech hraje Putin a Rusko atd.

Prezentace bude vedena skupinou anarchistů z Kyjeva.

Adina (Bosna) – Role anarchismu v povstání v Bosně

Po dvaceti letech ticha se v Bosně a Hercegovině rozhořel požár sociálního povstání. V únoru zde vypukly protesty, které trvaly déle než měsíc a během kterých bylo experimentováno s přímou demokracií; národnostně rozdělená společnost Bosny a Hercegoviny po nich zůstala stmelená třídní solidaritou až do dnešních dnů. Protestní hnutí se ale nachází v kritické fázi – z jedné strany čelí policejní represi, obviněním z terorismu, kvůli kterým končí aktivisté každý týden na policejních stanicích, a související mediální propagandě, ze strany druhé čelí snahám nevládních organizací o ovládnutí části protestů a vnitřním konfliktům mezi demonstrany odmítajícími násilí a těmi, kteří nechtějí mlčet a ignorovat policejní násilí.

Adina je bosenská anarchistka zapojená do protestního hnutí.

CrimethInc (USA) – Anarchismus a nové globální revolty

Od Brazílie přes Ukrajinu po Bosnu se šíří rebelie, a to jak fascinujícími, tak ponurými způsoby. Co spojuje obsazená náměstí a hořící policejní auta? Agent samotář z kolektivu CrimethInc se vrací do Evropy, aby nabídl reflexi anarchismu v nové vlně globální revolty! Tato dynamická prezentace prozkoumá současné globální povstání ve vztahu k policejnímu dohledu, občanství a demokracii. Jak si ekonomická krize žádá ještě širší dohled, jaké nové příležitosti nám revolta přinese? Jak se zostřují národnostní konflikty a migrace, jaké alternativy můžeme nabídnout k liberálnímu pojetí občanství? Jak mizí důvěra ve vlády, jakou vizi, která jde za koncept reprezentativní demokracie, mohou anarchisté nabídnout? Naše boje musí šířit obsah a taktiku, která zpochybňuje legitimitu těchto sil – v sázce je budoucnost svobody.

Americký anarchistický kolektiv CrimethInc je jednou z nejznámějších anarchistických skupin současnosti. Jeho členové procestovali kontinent tam a zpátky v rámci nesčetných přednášek a akcí, vydávali knihy, časopisy a další literaturu (prvního vydaného titulu Fighting for Our Lives se prodalo na 650.000 kopií) a publikovali reportáže z prvních linií protestů, pouličních nepokojů, kampaní proti represi a dalších dobrodružství.

Anarchistický černý kříž Bělorusko – Prezentace nově vydané knihy v českém jazyce: „Jedu do Magadanu“

Běloruský anarchista Igor Oliněvič (Ihar Aliněvič) byl za bílého dne unesen na moskevské ulici policisty v civilu a ilegálně propašován do Běloruska, kde byl předán místním represivním složkám. V Bělorusku byl za výtržnictví a poškození cizí věci spáchané v organizované skupině odsouzen k osmi letům vězení. V roce 2013 vydal běloruský ABC jeho knihu Jedu do Magadanu, obsahující deník z šestiměsíční vyšetřovací vazby, úvahu o současném Bělorusku, otevřený dopis běloruským anarchistům a další texty. Název knihy odkazuje k ruským gulagům (jeden z nich byl právě v nejvýchodnějším městě Ruska – v Magadanu) a paralelám Lukašenkova Běloruska a Stalinova Ruska.

Anarchistický černý kříž je mezinárodní síť na podporu politických vězňů a na odpor proti represím a vězeňství jako takovému.

Mezinárodní kolektiv ABC – Celosvětový týden solidarity s politickými vězni

Prezentace s tématem „proč se přidat a co dělat“ a diskuse nad chystaným celosvětovým týdnem solidarity s anarchistickými politickými vězni, který by měl proběhnout 23.-30. srpna.

Anarchistický černý kříž je mezinárodní síť na podporu politických vězňů a na odpor proti represím a vězeňství jako takovému.

Kolektiv Solidarity proti represím ve Vídni – Kriminalizace protestů uprchlíků v širším kontextu

V Rakousku probíhá soudní řízení proti osmi lidem obviněným z účasti na organizované zločinecké skupině „pašeráků lidí“. Někteří z obviněných se podíleli na protestech uprchlíků ve Vídni. Zatčeni byli na konci června 2013 po velkých protestech proti deportacím několika aktivistů z řad uprchlíků. Od té doby jsou ve vazbě, letošního března začal jejich případ projednávat soud.
Tento soud je pokusem o kriminalizaci nejenom silného antirasistického hnutí, ale také veškerého překračování hranic bez dokladů. Přednáška bude informovat o tomto probíhajícím soudním přelíčení ve Vídni v širším kontextu represí proti sociálním hnutím, rasismu, kriminalizaci migrace a boji za svobodu.

Kolektivně proti kapitálu – Jaký je vztah násilí a dělnické autonomie?

Na příkladu tří násilných dělnických reakcí (rioty v čínském Foxconnu, stávka horníků v Jihoafrické republice a zabití manažera a vyplenění továrny Maruti Suzuki v Indii) se podíváme na otázku vztahu mezi násilím a autonomií dělnické třídy. Je násilí pojistkou dělnické autonomie? Je s ní v rozporu? Dává nám smysl rozdělovat násilí na minoritní a masové, obranné a ofenzivní? Za jakých podmínek k němu hnutí může či má sáhnout? Mluvit bude člen KPK, který se v Dillí setkal s dělníky z Maruti Suzuki i militanty, kteří s nimi spolupracují.

KPK je skupina, která usiluje o politickou nezávislost pracující třídy a obhajuje operaistické inquiry jako metodu organizace dělnických militantů a uvědomění, úzce spolupracuje se skupinou Mouvement Communiste z Francie a Belgie.

João Gabriel (Brazílie) – Aktuální boje a role anarchistů v nich v Brazílii

V Brazílii se v roce 2013 odehrálo velké povstání, při kterém vyšly do ulic statisíce lidí v mnoha městech. Hnutí podnítilo zdražování cen autobusového jízdného a policejní brutalita. V současnosti se posunulo i k protestům proti fotbalovému mistrovství světa 2014. Anarchismus hrál v tomto hnutí významnou roli, která nadále posiluje, a roste i velikost a množství anarchistických organizací.

João Gabriel je členem Coletivo Anarquista Bandeira Negra (Anarchistického kolektivu Černá vlajka), anarchistické skupiny z jižní Brazílie, která je organizována v rámci Coordenação Anarquista Brasileira (Brazilská anarchistická unie). Ta rozvíjí praxi especifismu, latinsko-amerického přístupu k organizovanému anarchismu.

Arnošt Novák – Bojuji tam, kde jsem aneb anarchismus ve městě

Život v bio-kapitalismu, kde se kapitál zhodnocuje 24 hodin denně; Autonomistické východisko „politiky v první osobě“ a kritika bojů v zastoupení; Anarchismus v množném čísle s velkým „A“ a malý „a“; Boj o obecně sdílené statky -„commons“; A na závěr přídavek: koncept perfigurativní politiky, kdy se záblesky budoucnosti realizují tady a teď, když cesta je i cíl.

Arnošt Novák je anarchista

Panelová diskuse na téma „Jak mohou anarchisté přispět k současným sociálním bojům?

V panelu, zkoumající nejlepší způsoby, jakými se anarchisté mohou účastnit aktuálních sociálních bojů, zasedne Peter Gelderloos, Adina z Bosny, ukrajinští anarchisté a člen CrimetInc… Bližší informace k panelové diskusi budou zveřejněny brzy.

Aktuální informace, upřesnění programu a další najdete na webu anarchistbookfair.cz.

Děkujeme.

Facebook event