17. listopadu se skupina pražských antifašistů sešla u památníku Jana Opletala a Václava Sedláčka v Žitné ulici. V tichosti a záměrně bez účasti médií si krátce připomenuli nejen události z roku 1939, ale i poslední události ve Španělsku a represe proti anarchistickým aktivistům v Itálii.
Antifašisté a antifašistky před památníkem
17. listopad je pro nás datem, které připomíná boj proti totalitním režimům – fašismu a bolševismu. Zároveň nám ale připomíná, že tento boj vedli v první řadě „normální“ občané, studenti a pracující. K této tradici se hlásíme a hodláme v ní i nadále pokračovat. Antifašismus není extremismus, antifašismus je normální lidský postoj.
Věnec před památníkem Jana Opletala a Václava Sedláčka v Žitné ulici
Naše vzpomínka ale nebyla v tento den jediná. Shromáždění na Palackého náměstí svolala také organizace Autonomní nacionalisté střední Čechy, o jejíž skutečné politické inklinaci a i volnočasových aktivitách jejích členů zde a zde jsme již informovali. Demo mělo být symbolickým pohřbem svobody slova a demokracie, kterých se neonacisté tak rádi dovolávají, přestože sami demokracii nenávidí.
Účastník neonacistické akce Autonomních nacionalistů Střední Čechy
Řečníci tvrdili, že je v České republice pošlapávána svoboda slova a hovořili o novodobé době temna, při které za nerespektování oficiálních názorů hrozí perzekuce. "Argumenty místo zákazů a chceme svobodu slova," vyzýval Jiří Bunda za nadšeného potlesku přítomných. Co pro neonacisty znamená svoboda slova bylo možné vidět nejprve přímo na demonstraci, kde došlo ke strkanici s mužem, který mluvil o Křišťálové noci a minulé sobotě, kdy to prý neonacisté přehnali. „Zastánci svobody slova“ mu po chvilce diskusí začali nadávat a vystrkali ho ven z davu. Následně pak i pár hodin po skončení jejich tryzny, kdy někteří účastníci demonstrace již v podnapilém stavu vykřikovali v Myslíkově ulici hesla "Ku-klux-klan" a "Sieg heil".
Jiří Bunda
Demonstrace se zúčastnilo několik starších aktivistů, například mluvčí Národního Odporu Petr Kalinovský, zpěvák nazi-punkových Squad96 Ladislav "Pačes alias Lobo" Budz (více v článku Napojení zpěváka punkové kapely Squad96 na neonacisty?) , Michal Podolák nebo zakladatel plzeňské větve Blood and Honour Jaroslav Brož. Chybět nesměl ani nestor českých nacistů Tomáš Kebza, který z demonstrace odešel v družném rozhovoru se svolavatelem Jiřím Bundou. Pravděpodobně aby dokázal, že Autonomní „nacionalisté“ nemají vůbec, ale vůbec nic společného s neonacismem...
Ladislav „Pačes alias Lobo“ Budz
Ostatní neonacisté se po 40 minutách za doprovodu policie v civilu rozešli do přilehlých hospod.