Úterý 22/5/2012

16-19.5. Blockupy Frankfurt

Od středy do soboty probíhaly v německé finanční metropoli Frankfurtu nad Mohanem prostestní akce proti ekonomické krizi a krizové politice tzv. Trojky (Evropské komise, Evropské banky a Mezinárodního měnového fondu). Demonstranti z celého Německa a několika evropských států přijeli do Frankfurtu především vyjádřit svou solidaritu s Řeky a Španěly, kterých se nejvíce dotýkají škrty a opatření této krizové politiky. Spontánní demonstrace probíhaly v menším rozsahu i v dalších evropských a německých městech, například v Římě, Benátkách, Drážďaněch či Berlíně.

Akční dny, které proběhly v předešlých dnech, nebyly ojedinělou akcí, která se v poslední době ve Frankfurtu odehrála. Již od října se v parku před Evropskou centrální bankou nachází okupační kemp (který byl ve středu násilně vyklizen policií, ale v současné době je opět obsazen) a 31. března tohoto roku se konala demonstrace, které se účastnilo bezmála 5 000 lidí.
Navzdory represím ze strany německé policie hodnotí většina účastníků celou akci jako velice úspěšnou. Ve čtvrtek byla stovkami aktivistů obsazena dvě náměstí v historickém centru města. V odpoledních hodinách bylo před frankfurtskou radnicí vztyčeno několik desítek stanů. Happening byl však v podvečer násilně rozehnán policií, resp. jeho účastníci byli násilím odtaženi (nebo odneseni) pryč a jejich stany skončily naházené ve fontáně. V pátek probíhaly již od brzkých ranních hodin spontánní demonstrace a blokády bankovní čtvrti města. Kolem osmé hodiny ranní se podařilo zablokovat silnici u frankfurtského veletrhu, posléze muselo být uzavřeno okolí Centrální evropské banky a bulváry protínající centrum města. Veškeré banky zůstaly zavřené a finanční čtvrť Frankfurtu díky úspěšným blokádám připomínala až do pozdního odpoledne město duchů. V sobotu se konala závěrečná velká demonstrace, které se podle reálných odhadů účastnilo 20 000 - 25 000 lidí. Frankfurtských akčních dnů se zúčastnily i známé osobnosti jako filosof Michael Hardt či David Graeber.

Stany před frankfurtskou radnicí

Násilné vyklizení

Sobotní demonstrace