Čtvrtek 13/3/2008

Neonacistická parodie na Black Bloc

Není to tak dlouho co se neonacisté začali na demonstracích po vzoru antifašistů maskovat, ve snaze ztížit svou identifikaci. Prinášíme několik fotografii, které jim snad pomohou zbavit se mylné iluze, že jejich pojetí "black blocu" je správná cesta.

Od minulého roku se česká neonacistická scéna snaží změnit svou image. Jedním z trendu okopírovaných od radikálnich antifašistů a autonomů je i tzv. "černý blok". Nejde o nic nového, tuto taktiku používají minimálně od poloviny sedmdesátých let němečtí autonomové a jedním z jejich propagatorů byl ve svém mládí i bývalý německý ministr zahraničí Joschka Fischer.

Antifašistický Black bloc
na demonstraci proti zasedání G8 v Rostocku v roce 2007

Hlavním propagátorem taktiky "black bloc" mezi neonacisty je Michal Glas z Kladna. Pro jeho informaci – správné označení černého bloku je "Black bloc" a nikoli Black block, . Když už kopiruješ naše věci, kopíruj je alespoň pořádně. Obecně se s touto technikou setkáme zejména mezi přívrženci tzv. "autonomního nacionalismu".

Co je to Black Bloc?
Není to žádná organizace (jak s oblibou píší média), ale způsob oblekání a taktiky na demonstracich. Černé oblečení, černá čepice se štítkem, černé brýle, kapuca. Smyslem je ztížení možnosti poznat jednotlivce ať už pro policii, nebo pro protistranu. S typickou neonacistickou důkladností se z techniky původně určené ke ztížení identifikace stala uniforma a z prostředku se stal cíl. Touha po ztrátě vlastní identity a rozplynutí se v indiferentní mase učinily z neonacistického "black blocu" karikaturu sebe sama. Naši náckové ve své povrchní představě, že stačí okopírovat vnější atributy a úspěch se dostaví jaksi sám došli tak daleko, že v nové uniformě chodí i ve volném čase nebo na akce, kde se jakakoli konfrontace nedá očekávat.

Antifa Black bloc Německo 2010

I neonacisté si uvědomují určité nevýhody této taktiky. Pomineme-li výtky ortodoxnich přívrženců skinheadské módy, kteří odmitají akceptovat cokoli, co pochází původně z tábora antifašistů, je největším problémem setření vizuálního rozdílu mezi neonacisty a jejich protivníky. Dobře se to ukázalo během demonstrace na výroči Křišťálové noci, kdy byla skupina antifašistických aktivistů opakovaně označována tiskem (a dokonce i samotnými neonacisty) za " německý NS black bloc". Po několika demonstracích, kdy došlo ke kontaktu skupin aktivistů z obou táborů, si neonacisté uvědomili, že nejsou schopni se 100% jistotou určit, kdo je kdo. Dodejme – právem. Technika black blocu umožňuje snadné pronikáni mezi neonacistické demonstranty, což v minulosti nebylo tak snadné.

Antifašisté v Black blocu
na křižovatce U Bulhara mířící na demonstraci na Nám. Republiky, Praha 10.11.2007

V žádném případě nebudeme zpochybňovat účinnost Black blocu, nicméně způsob jeho použití ze strany NS vzbuzuje přinejmenším směs pocitu - pobavení a trapnosti. Neveříte? Důkaz je tady.

Užití uniformního vzhledu a maskovaní má vést ke snížení identifikovatelnosti. V případě českých nácků to ale příliš neplatí. Pro ilustraci jsme vybrali deset zástupců z řad českých neonacistických propagátorů Black blocu, na kterých lze naše tvrzení demonstrovat. Záměrně jsme vybrali ty, kteři jsou evidentně ovlivněni německým Blac bloc stylem.

Michal Glas
Vedle Jiřího Bundy (i ten se obléká v Black bloc stylu, ale nesnaží se maskovat) vůdčí osobnost kladenských Autonomních nacionalistů.

 

Jiří "Motor" Bárta
Aktivista Národního odporu z Vysočiny, v současné době student vysoké školy v Praze, častý řečník na neonacistických demonstracích. Politické křídlo NO.

 

Milan "Hrošák" Hroch
Aktivista Národního odporu ze Světlé nad Sázavou, v současné době student v Jihlavě. Jedna ze šedých eminencí politicky aktivní menšiny v Národním odporu

 

Luboš "Cigy" Novák
Národní odpor, původně Teplice, dnes pracuje v Praze. Bez politických a intelektuálních ambicí.

 

Hynek "Hyny" Krupka
Širší okruh pražského Národního odporu, ačkoli měl za NO projev na Burešově demonstraci v Plzni, není nijak zajímavý, jeho maximem a zároveň největším rizikem by mohl být útok bodnou zbraní.

 

Patrik Vondrák
Národní odpor Praha, dříve se pohyboval i okolo neofašistů z Vlastenecké fronty. Spolu s Erikem Sedláčkem zakladatel Mladých národních demokratů a organizátor nepodařeného pochodu židovským městem v listopadu 2007

 

Lukáš "Luky" Rod
Mladý pražský chuligán, aktivista Národního odporu, spoluorganizátor neonacistických koncertů. Považujeme ho za poměrně nebezpečného.


 

Jiří "Tumis" Tůma
Dlouholetý aktivista (v souvislosti s neonacistickými aktivitami byl i ve vězení) Národního odporu původem z Jeseniku dnes žijíci v Praze. Svým entusiasmem a "nemám co ztratit" přístupem poměrně nebezpečný.

 

Kytarista českobudějovické neonacistické kapely Imperium
Jménem si nejsme jisti na 100%, proto ho neuvádíme. Údajně má za sebou útok střelnou zbraní při hospodské rvačce bez politického kontextu. Pokud byste měli nějaké bližší informace, napište nám prosím na adresu monitoring[zavinac]antifa.cz

 

Jan Fuksa
Zlínský neonacista, jeden z nejaktivnějších na Moravě.